Yankı 40 Kırşehir Haber

YÜREĞİMİZ YANDI

YÜREĞİMİZ YANDI
1.628
28 Şubat 2020 - 9:47

İdlib’de rejim güçlerinin düzenlediği hava saldırısında 33 askerimiz şehit olurken 32 askerimizde yaralandı.

Yaralı askerlerin Cilvegözü Sınır Kapısından Türkiye’ye alındığını belirten Hatay Valisi Rahmi Doğan, tedavilerinin devam ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, askerlerimize yapılan menfur saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Güvenlik Zirvesi’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Zirvenin İdlib’de görev yapan askerlere yönelik menfur saldırı dolayısıyla gerçekleştirildiğini belirten Fahrettin Altun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Zirvede, Esed rejiminin yüz binlerce Suriyeli’nin ölümünden sorumlu olduğu vurgulanarak, namlusunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini korumak üzere görev yapan askerlerimize doğrultan gayrı meşru rejime misliyle mukabele edilmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda hava ve kara ateş destek unsurlarımızla rejimin bilinen tüm hedefleri ateş altına alınmıştır, alınmaya devam etmektedir. Bu vesileyle rejimin işlediği insanlığa karşı suçların durdurulması amacıyla Astana Süreci’nin tarafları başta olmak üzere tüm uluslararası toplumu üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyoruz. Geçmişte Ruanda’da, Bosna Hersek’te yaşananların bugün İdlib’de tekrarlanmasına seyirci kalınamaz; kalınmayacaktır. Kahraman askerlerimizin kanı yerde bırakılmayacaktır. Suriye sahasında devam eden faaliyetlerimiz, bayrağımıza uzatılan eller kırılana dek sürecektir.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İdlib’deki saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada “Katil rejim ve onu cesaretlendirenler bu kalleşliğin hesabını en ağır şekilde vereceklerdir. Saldırıya en güçlü şekilde karşılık veren kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize buradan dualarımızı ve desteklerimizi gönderiyoruz. Türkiye milli güvenliği için Suriye topraklarında terörle mücadele etmektedir. Türkiye bu mücadeleyi o topraklarda belli bir derinlik yaratarak ortaya koymasaydı, bu mücadele topraklarımızın içine sıçramaya başlamıştı. Hatay’a, Urfa´ya, Antep´e füzeler düşüyordu. Bunları topraklarımıza ve vatandaşlarımıza zarar vermeyecek bir derinliğe kadar öteledik, püskürttük. Dolayısıyla buradaki bu terörün sivil alanlardaki bu bölgelere yerleşerek topraklarımızı ve sınırlarımızı tehdit etmemesi için İdlib´deki askeri varlığımız büyük bir milli güvenlik fonksiyonu icra etmektedir. Bu mücadele ülkemizin sınırlarını korumak için son derece haklı bir mücadeledir.” ifadelerini kullandı.

Saldırı sonrası Türkiye’nin Suriyeli mültecilerin kara ya da deniz yoluyla Avrupa’ya geçişlerini durdurmama kararı aldı.

Yankı40 Haber olarak şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin Başı Sağolsun!

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.