Yankı 40 Kırşehir Haber

YEMEK TABAKLARI TEK KULLANIMLIK OLACAK

YEMEK TABAKLARI TEK KULLANIMLIK OLACAK
1.081
01 Nisan 2020 - 9:51

Ticaret Bakanlığı 81 İl’e talimat göndererek meyve-sebze ve ekmeğin poşette satılmasını zorunlu kılmasının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da koronavirüsle mücadele kapsamında fabrikalardaki yemeklerin tek kullanımlıklarla sunulması gerektiğini duyurdu.

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz hafta, meyve-sebze ve ekmeğin poşette satılmasını zorunlu hale getiren uygulamayı hayata geçirmişti. Salgınla mücadele kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da harekete geçerek, iş yerlerinde alınacak önlemlere ilişkin kılavuz yayınlandı. Koronavirüs ile mücadele kapsamında iş yerlerinde alınacak önlemlere dair yayımlanan kılavuzda; ‘İş yerlerindeki yemekhane ve dinlenme alanlarında kullanılan kaşık, çatal, bıçak ve bardak gibi malzemeler tek kullanımlık olacak şekilde sunulmalı” ifadelerine yer verildi.

Kırşehir Valiliği ise 28 Mart 2020 tarihinde Vali İbrahim Akın başkanlığında yapılan Pandemi İl Koordinasyon Kurulunda, “Açık bulunan çay ocaklarında tek kullanımlık bardak, kaşık ve poşet şeker ile hizmet sunumunun yapılması” yönünde tavsiye kararı almıştı. Kurulun aldığı bu karar 29 Mart tarihinde İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı olarak kamuoyuna duyurulmuştu.

Koronavirüs salgını, hijyenik özelliğiyle öne çıkan tek kullanımlık plastik ürünlere ilgiyi arttırdı. Artık hiç kimse bir diğer kişinin kullandığı bardak, kaşık, çatal veya tabağı kullanmak istemiyor. Hijyenik, pratik ve ekonomik özellikleri nedeniyle fastfood, cafe, çay bahçesi ve pikniklerde tercih edilen tek kullanımlık plastik ürünler; virüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla artık hastane, ev, fabrika ve karantina bölgelerinde de tüketiliyor

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.