Yankı 40 Kırşehir Haber

VEKİLLİK HAYALLERİ SUYA DÜŞTÜ

VEKİLLİK HAYALLERİ SUYA DÜŞTÜ
2.308
06 Mart 2020 - 11:19

Türkiye İstatistik Kurumu’nca 31 Aralık 2019 tarihli veriler esas alınarak ilan edilen nüfusa göre illerin çıkaracağı Milletvekili sayısı Yüksek Seçim Kurulu’nca yeniden güncellendi. Yeni güncellemeye göre 28 Haziran 2019 tarihinde 3’e çıkarıldığı açıklanan Kırşehir’in Milletvekili sayısı yeniden 2’ye indi.
Açıklanan nüfus bilgilerine göre illerin çıkaracağı milletvekili sayısını yeniden değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu Kırşehir’in 3’e çıkarılan Milletvekili sayısını yeniden 2’ye, Denizli’nin 8 olan Milletvekili sayısını 7’ye, Tunceli’nin 2 olan Milletvekili sayısını ise 1’e indirdi.
Yeni güncellemeye göre Antalya’nın 16 olan Milletvekili sayısı 1 arttırılarak 17’ye, İstanbul 2. Seçim Çevresinin 28 olan Milletvekili sayısı 29’a, 3. Seçim Çevresinin 35 olan Milletvekili sayısı da 1 arttırarak 36’ya çıkarıldı. Bu güncelleme ile İstanbul’un 98 olan toplam Milletvekili sayısı 100’e çıktı.
Yapılan yeni düzenleme ile Kırşehir’de Milletvekili olma hayali kuran birçok kişinin hevesi kursağında kaldı. Kırşehir kamuoyunda yapılacak seçimlerde iktidar ve ana muhalefet partilerinin 2 vekil almak için taktikler yürüttüğü, Kırşehir’de güçlü bir potansiyele sahip olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin de 3. Vekilliğe yakın olduğu yorumları yapılıyordu. Diğer yandan başka şehirlerde seçilen Kırşehirli Milletvekillerin gelecek seçimlerde Kırşehir’de aday olmak için altyapı hazırlamaya çalıştıkları biliniyordu. YSK tarafından yeni nüfus sayısına göre yapılan güncelleme ile bu hayallerin suya düştüğü, yapılacak seçimlerde AK Parti, CHP ve MHP’de 1. Sıra adaylığı için büyük bir yarışın yaşanacağı değerlendiriliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.