Yankı 40 Kırşehir Haber

VALİ AKIN VE EŞİ ŞEHİT AİLELERİYLE YEMEKTE BULUŞTU

VALİ AKIN VE EŞİ ŞEHİT AİLELERİYLE YEMEKTE BULUŞTU
507
18 Mart 2019 - 22:33

Yemek programına Vali İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın’ın yanı sıra Milletvekilimiz Metin İlhan ve eşi, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve eşi, il protokolü ve eşleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Vali Akın, yemekten önce yaptığı konuşmada, aziz şehitlerimizin şehadet mertebesine ulaştıktan sonra unutulmaz kahramanlar olarak milletimizin kalbine gömüldüklerini söyledi.

Bağımsızlığımızın, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün ölümsüzleşen abideleri olan şehitlerimizin gönüllerimizde daima yaşayacağını, kahramanlıklarını da asla unutulmayacağımızı belirten Vali Akın, “18 Mart 2019, Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü. Çanakkale, 276 kiloluk top mermisini tek başına kaldırıp 20 metre taşıyarak topun namlusuna süren erdir, Çanakkale Kınalı Hasanların, Hüseyinlerin kucak kucağa yattığı yerdir. Çanakkale, milyonlarca merminin havada çarpıştığı, birbirine girdiği yerdir. Çanakkale ülkemizin dört bir yanından vatan evladının kanıyla yazılan destandır. Çanakkale, yağmur yağdığında kan kokan, şehitlerin ruhunun hissedildiği yerdir. Ecdadımız Çanakkale’de dünyaya vatanın ne olduğunu, vatan savunmasının nasıl yapılacağını en güzel şekilde gösterdiler. Çanakkale’de bir millet dimdik ayaktaydı. Bu ülkenin temelinde, mayasında vatan sevgisi vardır. Düşman o gün Çanakkale’yi geçemedi, ama bu mücadeleleri bitmedi. Günümüzde farklı şekillerde, farklı tehditlerle karşımızdalar. 15 Temmuz’da karşımızdalardı, Kuzey Irak’ta yine karşımızdalar. Vatanımızın birliği ve bütünlüğü için geçmişte nasıl şehitler vererek bugünlere gelmişsek, günümüzde yine şehitler vermeye devam ediyoruz. Bu vatan şehit kanıyla sulanmış, toprak uğruna nice canlar vermişiz. Bu toprakların vatan olmasının bir bedeli var. Şunu iyi biliyoruz ki biz birlik, beraberlik içerisinde olduğumuz sürece kimse bizi bölemeyecek, ezanlarımız dinmeyecek, cumhuriyetimiz ilelebet yaşayacaktır. Değerli şehit aileleri, sizlerin evlatları bizlerin de kardeşleri canlarını feda ederek bu toprakları bizlere vatan olarak emanet ettiler. Eğer biz bugün rahatça yaşıyorsak şehitlerimizin sayesindedir. Bu vesileyle, vatan topraklarımızı canları pahasına savunarak milletimize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, şehit yakınlarına sabırlar diliyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de konuşmasında, “Böylesine özel ve anlamlı günlerde birlik ve beraberliğimizi düşmanlara göstermemiz son derece önemli. Çünkü bu topraklar bizlere şehitlerimizin kanlarıyla emanet edildi. Çanakkale ruhunu gelecek nesillere aktarmak temel görevlerimizdendir. Vatanımız, bayrağımız, ezan tehlikeye düştüğünde ülkemizin her bir köşesinden insanlarımızın nasıl tek yumruk olduğunun en güzel göstergesi Çanakkale’dir. Milletimizin bileğinin bükülmeyeceğinin en büyük göstergesi de Çanakkale’dir. Bu duygularla, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” şeklinde konuştu.

Yemek programı, Vali Akın ve eşinin şehit yakınlarıyla tek tek ilgilenerek sohbet etmesi ile sona erdi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.