Yankı 40 Kırşehir Haber

UMKE’DEN UÇAK KAZASI TATBİKATI

UMKE’DEN UÇAK KAZASI TATBİKATI
564
24 Ekim 2019 - 17:48

Kırşehir’in ev sahipliğini yaptığı 9. Bölge UMKE Eğitim Tatbikatında gerçeğini aratmayan Uçak Kazası tatbikatı gerçekleştirildi.

Mucur’da 2 gece 3 gündüz olmak üzere gerçekleştirilen tatbikatta olası afet durumları için hazırlık yapıldı. Kırşehir 112 Doktoru Sıla Erinmez, Afet çadırında 60 UMKE gönüllüsüne Crush Sendromu eğitimi verdi.

Senaryo gereği havada arızalanan uçak Mucur ilçesi Köme mevkiine düştü. Ormanlık alana düşen uçak kazasına UMKE ekipleri görevlendirildi. Olay yeri ve çevresinde bulunan yaralılar tek tek kontrollü bir şekilde bölgeden alınarak güvenli bir alana taşındı.

Tatbikat hakkında bilgiler veren Kırşehir UMKE ve Afet Birim Sorumlusu Fevzullah Çetin, “UMKE 9. Bölge Eğitim ve Kamp Tatbikatında gönüllü arkadaşlarımızla birlikte afetlere ve olağan dışı durumlara hazırlanmaktayız. İlimizden ve bölge illerimizden katılan arkadaşlarımız gönüllü olarak başvurdukları eğitimimizi başarıyla tamamladıktan sonra, kendi illerinde, başka illerde veya yurtdışında oluşan olağan dışı ve afet durumunda sağlık tedbiri almak üzere yetiştirilmektedirler. Tatbikatımız ormanlık alanına düşen uçak kazası senaryosu üzerine kurulmuştur. Kaza sonrası etrafa saçılmış olan yaralıların triyajını yapan UMKE ekiplerimiz öncelik sıralamasına göre renklerle kodlandırılmış yaralıları sabitleyip ilk müdahaleyi gerçekleştirdiler. Sonrada hastanelere sevkleri yapılacak.” dedi.

Mucur İlçesi Köme mevkiinde gerçekleştirilen tatbikata Kırşehir’in yanı sıra Ankara, Çorum ve Kastamonu illerinden görevlendirilen 60 UMKE gönüllüsü katıldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.