Yankı 40 Kırşehir Haber

TÜTÜN SATIŞI YASAKLANDI

TÜTÜN SATIŞI YASAKLANDI
4.790
01 Temmuz 2020 - 15:28

Bugün itibariyle açık tütün ve makaron olarak tabir edilen hazır sigara tüplerine tütün doldurularak yapılan satışlara yasak geldi. Yasağa uymayanlara Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Sigara kâğıtlarına sarılmak üzere veya içi tütün doldurulmuş makaronların poşetlenip satılmasını yasaklayan karar 26 Haziran tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştı. 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda değişiklik yapılarak bugünden (1 Temmuz) itibaren ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdının doldurulmuş şekilde satışına yasak getirildi. Uygulamaya giren kanun ile artık bu tür faaliyetlerde bulunanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Benzer bir uygulama 2014 yılında yurt dışından yasa dışı yollarla ülkeye sokulan kaçak sigaralar için getirilmiş ve piyasada % 20’nin üzerine çıkan yasa dışı sigara satışı kısa sürede yüzde 4’e kadar gerilemişti. Türkiye’de, yasa dışı açık tütün ürünleri, sayıları 25 bini bulan sokak aralarındaki tütüncü dükkânlarında ve internet üzerinden 300 binden fazla bağlantı üzerinden satılıyor.

Tütün ürünlerinden 2019 yılında sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV vergisi elde edildi. Buna karşın devletin, son yıllarda yaygın hale gelen yasa dışı açık tütün ürünlerinden kaynaklanan vergi geliri kaybının 15 milyar liraya yaklaştığı tahmin ediliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.