Yankı 40 Kırşehir Haber

TÜRK OCAĞI BAŞKANINDAN İSTANBUL’UN FETHİ AÇIKLAMASI

TÜRK OCAĞI BAŞKANINDAN İSTANBUL’UN FETHİ AÇIKLAMASI
927
29 Mayıs 2020 - 20:54

Kırşehir Türk Ocağı Reisi Süleyman Doğan, İstanbul’un Fethinin 567. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Türk Ocağı Reisi Süleyman Doğan yaptığı açıklamada, Peygamber Efendimizin övgüsüne nail olabilmek için Müslüman devletler tarafından birçok kez kuşatılan İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümünü idrak etmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Gerçekleştirilen fetih ile bir çağın kapanıp yeni bir çağın açıldığını belirten Reis Süleyman Doğan; “Fethin Osmanlı Devleti tarafından gerçekleştirilmesi, fethin altında bir Türk imzası olması, tüm dünya milletlerini derinden etkilemiştir. Yıkılmaz, geçilmez denilen Bizans surlarının Fatih’ in büyük mühendislik dehası ile yıkılıp aşılması, dağılmaz denilen Bizans’ın dağılması ve akabinde tüm Avrupa’nın sosyolojik yapısının değişmesi bütün dünyayı şaşkına çevirmiştir. Fetih ile birlikte aziz ecdadımızın bizlere yüklediği sorumluluk elbette çok büyüktür. Nitekim fetih, yüzyıllardır Türksüz bir Anadolu arayışındaki Batı zihniyetine karşı en kesin cevap olmuştur. Bugün karşımıza çıkan küresel tuzakların ve oyunların başlangıcı ve tarihi husumetin dayanağı da bu nedenle 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından fethi ile başlayan süreçle yakından ilgilidir. İnanıyoruz ki; fetih ruhu, milli birlik ve beraberliğimizi parçalamaya çalışanlara karşı yine Türk Milleti’nin en büyük ilham kaynağı olacaktır. Mete Han’ dan Atatürk’ e kadar uzanan büyük Türk Tarihi en büyük yol göstericimiz olacaktır.” dedi.

Kırşehir Türk Ocakları Şubesi olarak Fethini sağlayan ecdadı minnet andıklarını ifade eden Süleyman Doğan, “Fatih’in cesareti, Akşemseddin’in duası, Ulubatlı Hasan’ın diktiği sancak, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in gösterdiği hedef, en nihayetinde Yüce Allah’ın lütfu olan İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümünün Türk Milleti ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını diler, saygılar sunarım. Ne mutlu Türküm diyene.” sözlerine yer verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.