Yankı 40 Kırşehir Haber

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN
1.266
14 Mayıs 2020 - 10:53

Karamanoğlu Mehmet Bey’in 742 yıl önceki fermanı ile Türkçe ilk kez resmi dil olarak kabul edilmiştir. Karamanoğlu Mehmet Bey 13 Mayıs 1277 tarihli fermanında “Şimden girü, hiç kimesne, kapuda, divanda, mecliste ve seyranda, Türk dilinden gayrı söz söylemeye… (Bugünden sonra hiç kimse, dergâhta, divanda, mecliste ve sarayda, Türkçeden başka dil konuşmayacaktır.)” sözleri yer almaktaydı.

Halk arasında konuşulan ancak edebiyat dili olmak üzere özellikle farsça’nın kullanıldığı Anadolu’da Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanı kadar Kırşehir’de Yunus Emre’nin dilinden dökülenlerin yer aldığı divan, Gülşehri’nin bir kısmı tercüme olsa da önemli ölçüde ilaveler yaptığı Mantıkut-tayr (Gülşenname) ve nihayetinde Türk dilinin zenginliğini ortaya koyan Aşıkpaşa’nın Garipname isimli eserleri Anadolu’daki ilk Türk Yazı Dilinin örnekleri olmuştur.

Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanının yayınlandığı 13 Mayıs tarihi Türk Dil Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu tarihte Karaman ilinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Maalesef Kırşehir’de bu yönde önemli bir program yapılmamaktadır. Bu sene Koronavirüs nedeniyle etkinlik olmaması normal karşılansa da Kırşehir’in bu zenginliğinin duyurulması amacıyla Türk Dil Kurumunun içinde bulunduğu bilimsel etkinlikler düzenlenmelidir. Bu konuda ilin yöneticilerine ve özellikle Ahi Evran Üniversitesine büyük görev düşmektedir.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.