Yankı 40 Kırşehir Haber

TÜKETİCİYİ KORUMA HAFTASI BAŞLADI

TÜKETİCİYİ KORUMA HAFTASI BAŞLADI
540
19 Mart 2019 - 15:44

Tüketiciyi Koruma Haftası nedeniyle, Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı başkanlığındaki Tüketici Hakem Heyeti Vali İbrahim Akın’ı ziyaret etti.
Prof. Dr. Erol Güngör Ortaokulu öğrencisi Gülşah Tekcan’ın Tüketiciyi Koruma Haftası nedeniyle düzenlenen yarışmada il birincisi seçilen resmini Sayın Valimize takdim etmesi ile başlayan ziyarette Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı hafta boyunca düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgiler verdi.
Vali Akın, ziyaret sırasında yaptığı konuşmasında, Tüketici Haftasının kutlanmasındaki amacın tüketicileri hakları konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek olduğunu söyledi.
Tüketici Haftası’nda tüketicinin haksızlığa uğramaması için bilmesi gereken haklarının öğrencilerimiz başta olmak üzere toplumun her kesimine anlatıldığını belirten Vali Akın, sözlerine şöyle devam etti: “4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un yürürlüğe girdiği 08.09.1995 tarihinden itibaren her yıl Dünya Tüketiciler Gününün içinde bulunduğu hafta Tüketiciyi Koruma Haftası olarak kutlanmakta ve bu hafta içerisinde tüketici hakları ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Yürürlüğe giren bu Tüketici yasası ile tüketiciler haklarını arama ve elde etme imkânına kavuşmuşlardır. Bir toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişebilmesinin temelinde bilinçli tüketim kültürü vardır. Kutlanan bu hafta sayesinde vatandaşlarımız tüketim konusunda bilinçlenmektedir. İhtiyaçların her geçen gün daha da arttığı, rekabet ortamının daha da kızıştığı günümüzde tüketicilerin alışverişlerinde bilinçli hareket etmesi ve tüketicilerin haklarının korunması son derece önem kazanmıştır. Nitekim ülkemizde tüketici haklarının korunmasına yönelik alınan tedbirlerle tüketicilerin haklarını araması kolaylaşmıştır. İlimizde Ticaret İl Müdürlüğü Tüketici Hakem Heyeti, tüketici haklarının korunması noktasında önemli görevler ifa etmektedir. Bu vesileyle, vatandaşlarımızın tüketici hakları ve hak arama yollarında bilgilendirileceği Tüketici Haftasını kutluyorum.” dedi.
Ziyaret, Vali Akın’a hafta ile ilgili ilimizde düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgiler verilmesi ve yapılan sohbet ile sona erdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.