Yankı 40 Kırşehir Haber

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN ESNAFIMIZLA BULUŞTU

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN ESNAFIMIZLA BULUŞTU
467
21 Mart 2019 - 10:27

Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, düzenlenen toplantıda ilimiz esnafıyla bir araya geldi.
Sayın Bakanımızın programına Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Milletvekilimiz Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Bakanlık bürokratları, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, daire müdürleri, ilimiz oda başkanları, ilimiz iş adamları ve esnaf camiası katıldı.
Toplantıda konuşan Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, sanayisiyle, ihracatçısıyla, ticaretiyle, tarım ve hayvancılığıyla Anadolu’nun ticaretini ve ekonomik nabzını tutan Ahi Evran’ı Veli’nin şehri Kırşehir’de düzenlenen bu toplantıda Anadolu’nun nabzını ve esnaflarımızın beklentilerini dinleyeceklerini söyledi.
İstişareye çok önem verdiğini belirten Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Ahiler diyarı Kırşehir’de esnafların sorunlarını yerinde dinleyeceklerini ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti:
“Sizlerin talep önerileriniz, dilekleriniz için çözüm odaklı çalışıyoruz. Türkiye’nin yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükselebilmesinin yolu ihracattan geçiyor. Önemli olan esnafımızın kalkınması. Önceliğimiz esnaflarımızın önündeki engelleri mevzuat çerçevesinde kaldırmak. Ayrıca, Ahi Evran-ı Veli ile ilgili yasa tasarısını da hazırladık. Önümüzdeki süreçte gündeme getireceğimizin müjdesini Kırşehirlilere veriyorum. Türkiye ekonomisinin ve sosyal yapısının omurgasını oluşturan esnaflarımız sadece kâr amaçlı çalışmayıp toplumsal refahı da ön planda tutuyor. Bu da Ahilik kültürünün temsilcileri olduğundan kaynaklanıyor. Sizden istediğimiz hilesiz iş, sağlam mal ve ölçülü tartı yaparak Ahilik misyonunu yerine getirmeniz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, her zaman Ahilik timsali esnaf ve sanatkarın hamisi olduğunu ve onları merkeze alan çalışmalar yaptığını dile getirmektedir. Kendisine buradan teşekkür etmek istiyorum. Bu duygularla esnaf kardeşlerimize hayırlı ve bol kazançlar diliyor, toplantının faydalı olacağına inanıyorum.” dedi.
Vali Akın da yaptığı konuşmada, ticari hayatımızın nüvesini oluşturan Ahiliğin merkezi Kırşehir’de Sayın Ticaret Bakanımızı ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğuklarını ifade etti.
Ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez bir yere sahip olan esnaf ve sanatkârlarımızın kendi sermayesi ve alın teri ile ülkemiz genelinde üretime ve istihdama sağladıkları katkıyla ekonomimizin can damarı durumunda olduklarını belirten Valimiz Sayın İbrahim Akın, “Ülkemiz, son yıllarda her alanda büyük bir gelişme kaydetmiş olmasına rağmen, küresel ölçekte yaşanan siyasi ve ekonomik krizler, ekonomimizi dolaylı veya doğrudan etkileyebilmektedir. Devletimiz, esnaf ve sanatkârlarımızın yaşanan bu olumsuzlukları daha kolay atlatabilmesi, borç ve kredi ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için bazı teşvik ve desteklemelerde bulunmuştur. İnanıyorum ki, bu destekler sayesinde esnaf ve sanatkârlarımız bu süreci daha rahat atlatacaktır. 2018 yılı verilerine göre ilimizde 226 Milyon dolar ihracat ve 322 milyon dolar ithalat gerçekleştirilmiştir. İlimizdeki en büyük ihracatçı firma konumundaki Petlas ve diğer firmalar 2019 yılı itibariyle, geçen yıl hizmete giren Gümrük Müdürlüğümüzde işlemlerini daha yoğun şekilde yapmaya başlamışlardır. Kırşehir Gümrük Müdürlüğümüze cam ithalatı işlemlerini yapma izni verilmesi yönünde daha önce Bakanlığımızdan bir talebimiz olmuştu. “Düz Camların Serbest Dolaşıma Giriş İşlemlerini Gerçekleştirmeye Yetkili Gümrük Müdürlükleri arasına Kırşehir Gümrük Müdürlüğümüzün de dahil edilmesine ilişkin düzenleme bugünkü Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Verilen bu yetki, ilimizdeki cam işleyen firmaların hammadde ihtiyacını daha kolay temin etmelerine ve Kırşehir’de cam sanayinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Kırşehir’e verdiğiniz bu destekten dolayı siz Sayın Bakanımıza ve Bakanlık Bürokratlarına şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de konuşmasında, “Sayın Bakanımızı Ahiliğin başkenti, kökleri ve tarihi olan Kırşehir’de görmekten memnuniyet duyduk.” sözlerine yer verdi.

Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ve Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk’ün birer konuşma yaptığı program konuşmaların akabinde Sayın Bakanımızın esnaf ve sanatkârlar ile yaptığı görüşmede istek ve taleplerini dinleyerek istişarede bulunması ile sona erdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.