Yankı 40 Kırşehir Haber

TARLADAN HALKA SALÇA

TARLADAN HALKA SALÇA
6.600
25 Ağustos 2020 - 16:25

Yetiştirdiği domatesleri salçaya çevirecek sistemi kuran köy muhtarı bölgenin salça ihtiyacını karşılıyor.

Kırşehir’e bağlı Kocabey köyünde 130 dönüm arazide yetiştirdiği ürünleri ‘Tarladan Halka’ sloganı ile vatandaşlara açan köy muhtarı Ramazan Şahin; “Salça ihtiyacı olan vatandaş kendi tarlamızda istediği kadar kapya biber ve domatesi topluyor ve kendimizin geliştirdiği sistemin bulunduğu alana getiriyor. Burada elleriyle bizzat yıkayarak makinede çekip elde ettiği sıvıyı kazanlara aktarıyorlar.”dedi.

Amaçlarının salça satmak  değil salça yapmak isteyene yardımcı olmak olduğum belirten Muhtar Ramazan Şahin, “Kazana aktarılan domates sıvısını  geliştirdiğimiz karıştırıcı otomatik olarak yapıyor ve vatandaşlarımız zahmetsiz şekilde salçasını elde ediyor.

Salça yapma kültürü Anadolu’da çok yaygın bir gelenek. Ancak çok eziyetli ve meşakkatli olan salça yapımını 2-3 yıllık uğraş sonrasında kolaylaştırıcı hale getirdik. En zahmetli bölüm karıştırmaktı. Yorucu oluyordu. Biraz uğraş vererek karıştırıcı kazan yaptık. Vatandaş köye piknik yapmaya geliyor, bir yandan da salçası hazırlanıyor” diye konuştu.
Vatandaşların salçaya yoğun ilgi gösterdiğini belirten Muhtar Şahin, vatandaşların gelmeden önce randevu almalarını istedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.