Yankı 40 Kırşehir Haber

RAMAZAN GENELGESİ

RAMAZAN GENELGESİ
1.248
23 Nisan 2020 - 16:11

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdiği genelge ile Ramazan ayında alınacak tedbirlere ilişkin kriterleri belirledi.
Genelge ile Koronavirüs salgını altında gireceğimiz Ramazan ayında vatandaşların hastalıktan etkilenmesini önlemek amacıyla bir dizi tedbirler uygulanacak. Ramazan davulcusundan mezarlık ziyaretine kadar vatandaşların toplu olarak bulunacağı yerlerde düzenlemeler yapılıyor.
Genelge ile; vatandaşların toplu olarak katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesi, özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın dışarıya çıkıp sosyal mesafe kuralını göz ardı edebilecekleri değerlendirildiğinden bu hususta gerekli tüm tedbirlerin alınarak vatandaşların yoğun olarak kullanabileceği caddelerin kapatılması ve Ramazan ayı boyunca türbe ziyaretlerinin kısıtlanması isteniyor.
Fırınlarda pide satışlarına da genelgede yer verilerek Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyruklarının salgın riskini artırabileceği göz önüne alınarak fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel siparişlerin iftardan 2 saat önce sonlandırılması yer alıyor.
Ramazan davulcularının tek tek vatandaşları, haneleri dolaşarak bahşiş toplaması gibi yerel adetlerin salgın riskini artıracağı değerlendirilerek bu hizmetlerinin karşılığının yerel yönetimlerce karşılanması ve Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına müsaade edilmemesi isteniyor.
İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının arttırılması sağlanarak toplu taşıma araçlarında sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar etkin bir şekilde denetlenecek.
Özellikle Arefe günü yoğun olan mezarlık ziyaretlerinde de düzenleme yapılarak mezarlıklara giriş ve çıkışların ayrı olarak planlanarak Arefe ve Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılması, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilmesi isteniyor.
Ramazan ayını ve Bayramı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan işletmelere yönelik denetimlerin arttırılmasının istendiği genelgede, Valilik ve Kaymakamlıkların yerel yönetimlerle işbirliği içinde çalışması ve alınan kararlara uymayan işyerleri ve vatandaşlara gerekli adli ve idari işlemlerin uygulanması isteniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.