Yankı 40 Kırşehir Haber

ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL MUAFİYET

ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL MUAFİYET
1.420
10 Nisan 2020 - 10:07

İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulunca alınan karara göre “Özel Gereksinimi” olan çocuklar ve gençlerle ile ilgili istisnalar uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi üzerine Kırşehir Valiliğince alınan bu karara göre 20 yaş altındaki otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmeleri kaydıyla evlerinden dışarı çıkmalarına bazı istisnalar getirildi.

Ancak, bu durumda olan vatandaşların sosyal mesafe kuralına riayet etmeleri, maske kullanmaları, el temizliği ve hijyene uymaları halinde ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek. Bu çocuk ve gençlerin ebeveyn ya da bakıcılarının nezaretinde dolaşmalarına izin verilecek.

Kararda, özel bireylerin uzun süreli kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuzluklar oluşturabileceğine dikkat çekilen raporda, özel kişilere refakatçilerin özel kişilere ait rapor vb. belgeleri mutlaka yanlarında taşımaları zorunlu bulunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.