Yankı 40 Kırşehir Haber

ORMAN ŞEHİTLERİ UNUTULMADI

ORMAN ŞEHİTLERİ UNUTULMADI
1.461
05 Mayıs 2020 - 14:55

Orman Genel Müdürlüğü tarafından, orman yangınları sırasında hayatlarını kaybeden 114 Şehit için Kırşehir’de hatıra ormanı oluşturuldu.

Kırşehir’deki İnaç köyü sınırlarında oluşturulan “Orman Şehitleri Hatıra Ormanında, Türkiye’nin farklı yerlerinde 1905 yılından itibaren çıkan orman yangınları söndürürken hayatını kaybeden, aralarında işçiler, mühendisler, müdürler ve askerlerin olduğu 114 kişinin adı yaşatılıyor.

Ormandaki, üç farklı yöne bakan ay yıldızın üzerinde yerküre ve Türkiye haritası ile onların üzerindeki ağaçtan oluşan üç boyutlu anıt Kırşehir-Kayseri Karayolundan araçlarıyla geçenlerin dikkatini çekiyor. Zaman zaman araçlarını durdurarak anıtı ziyaret edenler, dua okuduktan sonra hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra yolculuğuna devam ediyor.

Anıtın yapım çalışmalarını yürüten Kırşehir Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca yaptığı açıklamada, Türkiye’de ilk defa farklı bir tasarımla anıt yapılarak “Orman Şehitleri Hatıra Ormanı” oluşturulduğunu söyledi.

Orman Şehitlerinin aziz hatıralarının yaşatılmasının amaçlandığını vurgulayan Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca, “Anıtta yer alan üç tane ay yıldızın üzerindeki küre dünyayı temsil ediyor. Kürenin içindeki Türkiye haritası, ülkemizin dünyada orman yangınları ve ağaçlandırma çalışmalarındaki başarılarını, üstündeki ağaç da dünyayı iklim değişikliklerinden, hava kirliliğinden ve kuraklıktan kurtaracak orman ağacını temsil ediyor. Anıtı kendimiz tasarlayarak yaptırdık ve çok beğenildi.” dedi.

Her bir şehit için mavi ladin fidanı dikildiğini belirten Reşat Karaca; “Her bir ağacın yanına bir şehidimizin ismini, mesleğini, şehadet tarihini mermer kaide üzerine silinmeyecek şekilde yazdırdık. On yıllarca yaşayacak ve onların isimlerini yaşatacağız. İlk kez üç boyutlu bir anıtı orman şehitleri anıtında kullandık. Bu da çok anlamlı oldu. Üzerindeki beyaz fosfor geceleri parladığı için dikkat çekiyor. Daha önce de Kırşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile iş birliğin içinde vatan uğruna canını feda eden aziz şehitlerimiz için de buna benzer bir hatıra ormanı oluşturduk. Birçok insan buralara gelip hem dua ediyor hem de hatıra fotoğrafı çektiriyor.” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.