Yankı 40 Kırşehir Haber

NEVRUZ BAYRAMI KUTLU OLSUN

NEVRUZ BAYRAMI KUTLU OLSUN
1.992
20 Mart 2020 - 10:02

Baharın gelişinin müjdecisi Nevruz bayramı, koronavirüs salgınının önlenmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında sessiz ve sedasız kutlanacak.

Orta Asya’dan Balkanlara kadar çok geniş bir bölgede Türk’ün bayramı olarak kutlanan Nevruz Bayramı için bu sene etkinlik düzenlenmedi. Geçtiğimiz yıllarda Nevruz Bayramı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce hazırlanan etkinliklerle kutlanıyordu. Düzenlenen programda halk oyunları ekipleri gösteri sunarken Nevruz Ateşi yakılarak üzerinde atlanıyor ve örs üzerinde çekiçle demir dövülüyordu.

Başta Türk dünyası olmak üzere birçok topluluk tarafından milli bayram olarak kutlanan Nevruz geleneği Kırşehir’de özellikle Mucur ve Boztepe ilçesinde yaşayan vatandaşlar tarafından kutlanan bir gelenekti. Çok yakın zamanlara kadar Mucur’da  ‘Köme’ olarak adlandırılan piknik alanında aileler küçük gruplar halinde toplanarak eğlenir ve hazırlanan sofralarda buluşurlardı. Ne zaman ki bu köklü geleneğimiz bölücüler tarafından istismar edilmeye başlandı halkımızda bu gelenekten uzaklaştı.

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart günü havalar ısınmaya, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye başlar. Bu nedenle 21 Mart tabiat için uyanış ve yeniden diriliş günü olarak kabul edilerek, ‘Yeni Gün’ anlamına gelen Nevruz Bayramı adıyla kutlanır. Başka bir inanışa göre ise, Türklerin Ergenekon’dan çıkış günüdür.

Türk dünyasında binlerce yıldır kutlanan Nevruz geleneği, 2009 yılında Türkiye, Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Pakistan ve Özbekistan’ın ortak başvurusuyla UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine dâhil edilmiştir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan Nevruz Bayramı için, bu sene koronavirüs için alınan tedbirler nedeniyle program düzenlenmeyecek.

Yanki40 Haber olarak halkımızın Nevruz Bayramını kutluyor, Nevruz’un milletimizin birlik ve beraberliğine vesile olmasını diliyoruz.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.