Yankı 40 Kırşehir Haber

NEŞET ERTAŞ’IN MİRASINA SAHİP ÇIKILACAK

NEŞET ERTAŞ’IN MİRASINA SAHİP ÇIKILACAK
493
04 Ekim 2019 - 15:32

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinin katkıları ile düzenlenen 3’üncü Neşet Ertaş;ı Anma ve Kültür  Sanat Etkinliği Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde 03 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen programa Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve çok sayıda misafir katıldı.

Düzenlenen kokteyl ve Resim Sergisi açılışından sonra bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Bakan Ersoy, Zamanımızdan abdallar kervanına katılan son büyük yolcu, çağımızda Ozanlık geleneğinin en güçlü temsilcisi olarak nitelendirdiği Neşet Ertaş’ın vefatının üzerinden 7 yıl geçtiğini hatırlattı. Kültürümüzde ozanlık kutlu bir makamdır. Ozan söylemeye başladı mı sözü kesilmez, söyledikleri kulak ardı edilmez. Çünkü ozan gönlün dili, aklın sesidir; diyen Bakan Ersoy, Sanatçı Ertaş’ın 2006’da TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü aldığını, 2009’da da Yaşayan İnsan Hazinesi Türkiye Ulusal Envanterine’ girdiğini bildirdi. Bakan Ersoy, Ertaş’ın kendisine ‘Garip’ mahlasını uygun gördüğünü ancak Türk milletinin onu her zaman Bozkırın Tezenesi olarak, saygı ve sevgiyle andığını, onun mirasına sahip çıkılacağını söyledi. Bedia Akartürk, Ferhat Göçer, Erol Parlak, Muazzez Ersoy, Yıldız Tilbe, Yavuz Bingöl, Mustafa Keser, Yudum ve Zara gibi birçok ünlü sanatçının yanı sıra Kırşehir Ustalar Müzik Topluluğu’nun da verdiği konserin ardından ödül töreni düzenlendi. Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülüne Mehmet Erenler, Kültür Sanat Araştırmaları ödülüne Prof. Sabri Yener, Yorumculuk Ödülüne Ümit Tokcan, Mahalli İcracı Ödülüne Metin Öge, Genç İcracı Ödülüne Erhan Uslu layık görüldü.

Programda, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da ‘Neredesin Sen’ ve ‘Sen Benimsin Ben Seninim’ isimli eserleri Erol Parlak ile birlikte seslendirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.