Yankı 40 Kırşehir Haber

NE KAYSERİ NE KASTAMONU BU YARIŞTA KIRŞEHİR DE VAR!

NE KAYSERİ NE KASTAMONU BU YARIŞTA KIRŞEHİR DE VAR!
2.580
13 Ocak 2020 - 10:31

Son günlerde kamuoyu gündemini meşgul eden ‘Pastırmada Kayseri mi Kastamonu mu?’ tartışmasına yeni bir şehir daha katıldı.
Kırşehir’de YÖRE markasıyla üretilen sucuk ve pastırmalar halk tarafından büyük beğeni görürken YÖRE Sucuk ve Pastırmaları üreticisi 30 yıllık kasap Hasan Ünlü, sucuk ve pastırmaları kendi mandırasında özenle beslediği dana etinden sır gibi sakladığı karışım ile imal ettiğini söyledi.
Kırşehir etinin ülke genelinde kalitesinin bilindiğini ifade eden YÖRE Sucukları Firması sahibi Hasan Ünlü, ‘Pastırma ve sucuklarımızı ev yapımı tadında üreterek satışa sunuyoruz. Bu açıdan bizim ürettiğimiz sucuk ve pastırmalar daha lezzetli’ iddiasında bulundu.

Bu Yarışta Kırşehir de Var!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine ikram edilen Kastamonu pastırmasını tattıktan sonra “Mantıda Kayseri, Pastırmada Kastamonu” demesi üzerine kamuoyunda ‘Pastırmada Kayseri mi Kastamonu mu?’ tartışması başlamıştı.
Basına yansıyan tartışmalar üzerine ‘Bu Yarışta Kırşehir de Var!’ şeklinde açıklama yapan YÖRE Sucukları Üreticisi Hasan Ünlü, “Kırşehir Ahi Kenti, esnaf ve zanaatkârların piri Ahi Evran-ı Veli hazretlerinin metfun bulunduğu kadim bir şehirdir. O’nun öğretilerine dün olduğu gibi bugün de bağlıyız. Ahi kültürü ve ahlakı ile üretim yapıyor ve satışa sunuyoruz. Kayseri’nin de Kastamonu’nun da pastırmasına bir diyeceğimiz yok ama lezzetimizle, kalitemizle bu yarışta Kırşehir olarak biz de varız,” ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanımıza da İkram Edeceğiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başta Ahilik Törenleri olmak üzere çeşitle vesilelerle Kırşehir’e geldiğini dile getiren Hasan Ünlü, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimize yapacağı ilk ziyarette kendilerine Kırşehir Pastırmasını tattırmak istiyoruz. İnanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımız da lezzet ve kalitemizi beğenecektir,” dedi.
Ürettikleri pastırma ve sucukların yanı sıra kurutulmuş et ve kavurma çeşitlerini de gurmelere sunmaya hazır olduklarını belirten firma sahibi Hasan Ünlü, “arzu ederlerse gurmeleri Ahi Kenti Kırşehir’imizde misafir etmeye hazırız,” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.