Yankı 40 Kırşehir Haber

MİLLİ EĞİTİM BAKAN YARDIMCISI SAFRAN İLİMİZDEYDİ

MİLLİ EĞİTİM BAKAN YARDIMCISI SAFRAN İLİMİZDEYDİ
766
27 Haziran 2019 - 13:57

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Safran, ilimize gelerek bazı ziyaretlerde bulundu ve toplantılara katıldı.
İlk olarak Kırşehir Valiliğini ziyaret eden Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Safran, Vali İbrahim Akın ile bir görüşme gerçekleştirdi. Ardından, Bakan Yardımcısı Safran’ın katılımıyla, Valilik Toplantı Salonunda “Kırşehirli Genç Ahiler Çalışma Hayatında” projesi kapsamında Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü arasında öğrencilerin çalışma hayatını tanımaları için yapılacak işbirliği protokolü İmzalandı.
Protokol imza töreninden sonra yaptığı konuşmada, “Kırşehirli Genç Ahiler Çalışma Hayatında” projesinin özellikle geleceğin ahilerinin yetişmesinde büyük katkılar sağlayacağını belirten Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, çocuklarımızın okullarda vermek istenilen değerler eğitimini de bu projeyle kazanacaklarını söyledi.
Çocukları yetenekleri doğrultusunda yetiştirerek onları hayata hazır hale getirmede projenin önemine değinen Safran, “Kökü fütüvvete dayanan, Ahilik teşkilatının memleketi Kırşehir, iyi bir kültürün neşet ettiği bir il. Ahilik teşkilatı, insanları vasıflı insan ve meslek sahibi yaparak üretime katkıda bulunan bir yapıdır. Böyle bir kültürün günümüzde özellikle Sayın Valimiz başta olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve odalarımızın katkılarıyla genç nesillere aktarılması 2023 eğitim vizyonunda beklediğimiz en büyük hedeflerden biriydi. Eğitimin asıl amacı ve hedefi hayata insan hazırlamaktır. Çocuklarımızın yetenekleri doğrultusunda yetiştirmek ve onları hayata hazır hale getirme gayretindeyiz. Bu proje de okul dışında eğitimde bizlere çok yardımcı olacaktır. Kırşehir’in kültürünün yeni nesle aktarımı, eğitimle başarılı performans gösteren ülkelere baktığımız zaman önemini daha da ortaya koymaktadır. Geçmişle gelecek arasında köprü kuran, insanı merkeze alan ve temel yaklaşımı bu felsefe üzerinden hareket ederek eğitime yaklaşan ülkeler çok başarılı olur. “Kırşehirli Genç Ahiler Çalışma Hayatında” projesi de özellikle geleceğin ahilerinin yetişmesinde büyük katkılar sağlayacaktır. Çocuklarımız iş yerlerinde ahlak öğrenecek, iletişim kurmayı öğrenecek, çevreyi tanıyacak, meslekleri tanıyacak, insanlar arasındaki ilişkilerini geliştirecek, büyük-küçük arasındaki mesafeyi bilecek, saygının önemini kavrayacak. Dolayısıyla, okullarda vermek istediğimiz değerler eğitimini de bu projeyle kazanacaklar. Bu projede önemli olan iki taraf için gönüllülük esasının olması. Geriye baktığımızda, hayata atılan çocukların çok daha başarılı olduğunu görüyoruz. Bu anlamda, bu projeyi pilot olarak kabul ediyoruz. Sayın Bakanımız da bu projeye çok önem veriyor. Bakanlık olarak bu projenin arkasındayız, projenin başlangıcından sonuna kadar takipçisi olacağız. Projenin raporlarını değerlendirmeye alarak, önümüzdeki yıl ülke genelinde uygulanması için çaba sarf edeceğiz. Bu proje bizler için yol gösterici ve motivasyon kaynağı olacaktır. Amacımız şefkatli, muhabbetli, sevgiye, saygıya dayalı genç nesil yetiştirmek, bu neslin meslekleri tanıyarak benimsemiş olarak hayata atılmalarını sağlamak. Sayın Valimiz başta olmak üzere projeye katkı veren odalarımıza ve öğrenci velilerine teşekkür ediyor, projenin başarılı olacağına inanıyorum.” dedi.
Vali Akın da konuşmasında, “Sayın Bakan Yardımcımızı ilimizde görmekten memnuniyet duyduğumuzu ifade ediyoruz. Bugün kendisinin de katılımıyla Valiliğimizin talimatlarıyla “Kırşehirli Genç Ahiler Çalışma Hayatında” protokolü imzalayacağız. Bu projeyle 8., 9. ve 10. sınıf öğrencilerimizi yaz tatilinde esnaflarımızın yanında çalıştırmayı arzu ediyoruz. Ahiliğin başkenti Kırşehir’de bu projeyi önemsiyoruz. Çırak-kalfa-usta ilişkisinin şekillendiği, filizlendiği bu topraklarda öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri, becerilerini ortaya koyabilecekleri bu proje Bakanlığımızın 2023 eğitim vizyoununa uygun bir proje oldu. Proje ile gençlerimiz, alın terinin, emeğin ne olduğunu öğrenecek, ekonomik ve sosyal hayatın içine girmiş olacaklar. Projede yer alan çocuklarımızın erken yaşlarda gelecekleri için sağlam karar vermeleri de sağlanmış olacak ve yeteneklerini keşfedip geliştirmelerine yol açacaktır. Ayrıca, proje, yaz tatili döneminde çocuklarımızı teknoloji bağımlığından kurtarıp sosyal ve ticari hayatı daha iyi tanımalarına vesile olacaktır. Çocukların edindikleri bilgi ve tecrübelerin de eğitim hayatına yansıyıp çocuklarımızı olgunlaştıracağını ve bunun eğitim hayatına da olumlu yansıyıp başarı düzeyini yükselteceğine inanıyoruz. Eğitimde marka kent olan Kırşehir’de iyi bir eğitim kültürü ve veli-öğrenci işbirliği var. Bugün aynı zamanda, Sayın Bakan Yardımcımızla birlikte ilimizin eğitim durumunu da istişare etme fırsat bulacağız.” sözlerine yer verdi.
Program yapılan sunumun ardından, Vali Akın, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Safran, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket KARADENİZ, KTSO Yönetim Kurulu Başkanın Mustafa Yılmaz ve KESOB Başkan Vekili Ahmet Hikmet Erdoğan arasında protokolün imzalanması ile sona erdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.