Yankı 40 Kırşehir Haber

MECLİS BAŞKANI ŞENTOP AHİLİK TÖRENLERİNE KATILDI

MECLİS BAŞKANI ŞENTOP AHİLİK TÖRENLERİNE KATILDI
521
21 Eylül 2019 - 21:33

Bu yıl 32.’si düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla gerçekleşti.

Cacabey Meydanında düzenlenen 32. Ahilik Töreninde konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anadolu’nun manevî mimarlarından Ahi Evran-ı Veli’nin öncülüğünde kurulan Ahilik teşkilatının bugün de toplumumuzun en önemli değerleri arasında yer aldığını söyledi.

Kırşehir sıradan bir şehir değil. Burası gündelik hayatın en önemli ayaklarından biri olan esnaflığın Piri Ahi Evran’ın yaşadığı bir şehir. O Ahi Evran ki, toplumu ayakta tutan temel değerleri, açık ilkelerle bu şehirde hayata geçirdi ve buradan bütün bir vatan bu ilkelere saygı duyan, içselleştiren ve yaşayan bir esnafın, zanaatkârın ahlâk zemini oldu. Bu ilkelerin esnaf arasında örgütlü biçimde yürürlüğe girmesiyle, alışveriş yapanlar birbirinden emin oldu, ticarî hayatın omurgası olan güven duygusu tavan yaptı. İçinde bulunduğumuz meydan da sıradan bir meydan değil. Bugün Cacabey Câmii olarak andığımız bu yapı, geçmişin önemli bir medresesi, dahası 13. asrın son çeyreğinde Astronomi Yüksek Okulu olarak hizmet vermiş bir yapıdır.

Ahi Evran yahut Nureddin Caca Bey, yahut Hacı Bektaş-ı Veli, Hz. Mevlâna ve Selçuklu dönemindeki diğer büyük değerlerimizin hepsi, bize, yüksek bir ahlâkî tutumun yanısıra; yapılan işi kendi doğal yasaları içinde en iyisi olarak yapmamızı teklif eder”dedi

Vali İbrahim Akın da yaptığı konuşmada, “Ahilik Teşkilatı, düşünce ve çalışma sistemiyle 13. yüzyıldan itibaren tarihimize siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve sosyal alanlarda etki ederek medeniyetimizin oluşmasında önemli bir faktör olmuştur. Büyük bir âlim ve mutasavvıf olan Ahi Evran-ı Veli, kurduğu Ahilik sistemi ile insanları iyi bir Müslüman, vasıflı bir meslek sahibi ve üretici haline getirmiş, onları hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışan, kardeşliği, cömertliği, doğruluğu, dürüstlüğü, ahlaklı olmayı kendisine şiar edinmiş bireyler olarak yetiştirmiştir.” şeklinde konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Yılın Ahisi Şükrü Çalım’a, Yılın Kalfası Ayşe Saka ve Yılın Çırağı Özgür Demirci’ye ödüllerini verdi. Ayrıca yine, 2019 Yılı Ahilik Hizmet Ödülü Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu’na Meclis Başkanı Şentop tarafından verildi.

Daha sonra, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB Başkan Vekili ile TESKOMB Başkan Vekili tarafından Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a Şed kuşatılarak Ahilik kaftanı giydirildi.

Ahilik Haftası Resmi Törenine katılmak üzere ilimize gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, son olarak Kırşehir Valiliğini ziyaret ederek Vali Akın’dan brifing aldı. Meclis Başkanı Şentop, Valilik ziyaretinin ardından ilimizden ayrıldı.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.