Yankı 40 Kırşehir Haber

MAYIS SONUNDA DON OLAYI

MAYIS SONUNDA DON OLAYI
1.229
27 Mayıs 2020 - 22:02

Mayıs ayının sonuna geldiğimiz şu günlerde Ramazan Bayramının 1. günü gecesinde meydana gelen don olayında çiftçiler büyük zarar gördü.

Özellikle Boztepe ilçesi ve çevresinde Mayıs ayının son haftasında hava sıcaklığı gece saatlerinde sıfırın altına düştü. Yeni dikilen sebze fideleri başta olmak üzere soğuk havanın etkisiyle birçok çiftçi ve hobi bahçesi sahibi zarara uğradı.

Sebze fidelerinin yanı sıra bazı ağaçlarında zarar gördüğü don olayı ile ilgili bilgiler veren çiftçiler; “Neredeyse Haziran ayına girdiğimiz şu günlerde don olayının meydana gelmesi bizleri son derece şaşırttı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda son 90 yılın en sıcak günlerini yaşadık. Sıcaklıklar bazı şehirlerde 45 dereceye ulaştı. Hemen bir hafta sonra da gece eksinin altına düşerek don olayı yaşandı. Çiftçiler olarak büyük zarara uğradık. Tutmuş fidelerimizi yeniden dikmek zorunda kalacağız. Hava sıcaklıklarında yaşanan bu büyük farklılığın iklim değişikliğinden kaynaklandığını biliyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.” dediler.

Öte yandan, Kırşehir Valiliği 24 ve 25 Mayıs günlerinde, ilimiz ve çevresinde özellikle yüksek kesimlerde olmak üzere yer yer hafif zirai don olayı beklendiğini açıklamış, vatandaşlardan yaşanacak olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istenmişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.