Yankı 40 Kırşehir Haber

MASKE VE ELDİVENLER ÇÖPE ATILMAYACAK

MASKE VE ELDİVENLER ÇÖPE ATILMAYACAK
1.431
09 Nisan 2020 - 10:12

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tek kullanımlık maske ve eldiven gibi hijyen malzeme atıklarının torba içerisinde biriktirilerek belediyelere teslim edilmesini istedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada, son günlerde rastgele atılan maske ve eldiven atıklarının kurum, işletme ve bina giriş çıkışları ile ortak kullanım alanlarına yerleştirilecek torbalar içerisinde biriktirileceğini söyledi.
Hijyen malzeme atıklarının geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra evsel atık olarak belediyeye teslim edileceğini belirten Bakan Kurum, “Ev ve işyerlerinde kullanılan maske ve eldiven atıkları, ağzı kapatılarak iç içe iki torbaya konularak, en az 72 saat süreyle insan temasından uzak bölümde bekletildikten sonra evsel atık olarak belediyeye teslim edilecek. Sağlık kuruluşlarının karantina bölümleri ile karantina birimi olarak belirlenen yerlerde oluşan atıklar ‘tıbbi atık’ olarak yönetilecek ve diğer atıklarla karıştırılmaması sağlanacak.” dedi.
Hijyenik malzeme atıklarının yönetimine ilişkin hazırlanan genelge, bakanlıklara ve 81 İl Valiliğe gönderilirken çevre ve toplum sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturan atıkların depolanarak zararsız hale getirilmesi planlanıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.