Yankı 40 Kırşehir Haber

KORONAVİRÜSÜN YAYGINLIĞI ÖLÇÜLÜYOR

KORONAVİRÜSÜN YAYGINLIĞI ÖLÇÜLÜYOR
3.750
15 Haziran 2020 - 13:20

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) pilot il olarak seçilen Kırşehir’de yaklaşık 2 bin hanede test yaparak virüsün bulaş seviyesini ölçecek.

Aralarında Kırşehir’in de bulunduğu pilot olarak belirlenen şehirlerde illerde örnekleme usulü seçilecek olan evlerde PCR ve ELİSA testi uygulaması ile Koronavirüs bağışıklık oranının tespiti amaçlanıyor. İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı başında bir hekimin bulunduğu ekipler, hanelerde 1 vatandaşa PCR testi için sürüntü, ELİSA testi için de kan örneği alacak.

Başlayan uygulamadan habersiz olan vatandaşlar kapılarını çalan ekiplere uzak davranınca Kırşehir Valiliği sosyal medya hesapları üzerinden bir duyuru yaptı. Yapılan paylaşımlarda konu ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı çok sayıda önlem almış ve bu başarı diğer ülkeler tarafından da takdir edilmiştir. Bu başarının devamı ve gelecek dönemlere hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla ülkemiz çapında bir çalışma yapılacak olup hastalığın sıklığı, geçirilmiş hastalık düzeyi ve asemptomatik (hiç bulgu vermeden geçiren) hasta düzeyi saptanacaktır. Bu amaçla İl Sağlık Müdürlüğümüzce oluşturulan ekiplerle ilimizde de saha çalışmasına başlanılmıştır. Bu kapsamda TÜİK’in ilimizde belirlediği yaklaşık 2 bin haneye ulaşılarak, testler yapılacaktır. Vatandaşlarımıza bu konudaki çalışmalara gösterdikleri hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.”

Bulaş seviyesinin ölçülmesi amacıyla yapılacak testlerin önemine dikkat çeken yetkililer, ailelerin gelen ekiplere yardımcı olmasını istediler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.