Yankı 40 Kırşehir Haber

KORONAVİRÜSE TEDBİRLER ALINIYOR

KORONAVİRÜSE TEDBİRLER ALINIYOR
2.565
21 Mart 2020 - 20:50

Kırşehir Valiliği, son zamanlarda tüm dünyayı tehdit eden ve ülkemizde de görülen Koranavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ilimizde bazı tedbirlerin alındığını duyurdu.
Bilindiği gibi devletimiz koronavirüsün yayılmasını engellemek için birçok tedbir almıştı. Kırşehir Valiliği de Vali İbrahim Akın başkanlığında düzenlenen İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında ilimiz için bazı tedbirler alındı. Alınan bu tedbirlere göre,

1- Askere alma süreci kapsamında, askere gidecek olan vatandaşlarımız için toplu olarak düzenlenen askere uğurlama törenlerinin salgın riskini artırdığı değerlendirildiğinden bu tür faaliyetlerin geçici süreliğine durdurulacak.

2- Tüm toplu taşıma araçlarının ve duraklarının dezenfeksiyon işlemleri Belediye ekiplerince yapılacak, toplu taşıma araçlarına biniş ve inişlerde kullanılmak üzere el dezenfeksiyon aletleri konulacak.

3- İş yeri ruhsatında  hangi sınıf ve türde faaliyet gösterdiğine bakılmaksızın,  vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarından olan yemek gereksinimlerinin karşılanmasının sağlanması amacıyla faaliyetlerine devam eden  lokanta ve restoranların faaliyetlerini yürütürken müşteriler arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde oturma düzeni sağlanacak. Bu işletmelerin yemek ihtiyacının dışında kalan ve sosyalleşme, eğlence, vakit geçirme, spor vb. amaçlı toplu olarak bulunulan bölümlerinin faaliyetleri geçici olarak durdurulacak. Pastane ve fırın ruhsatlı işletmelerin cafe olarak kullanılan bölümlerinin faaliyetleri durdurulacak ve bu iş yerlerinde sadece tezgâhtan satış/paket servisi yapılacak.

4- Fırın ve diğer ekmek satış yerlerinde satılan ekmeklerin satıcılar tarafından eldiven kullanarak poşetlenip satışa sunulacak.

5- Market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyveler, tüketicilerce seçilmeyecek, satıcılar tarafından poşetlenerek satılacak.

Belediyelerce pazar yerleri ile toptancı hallerinde dezenfeksiyon çalışmalarının  ihmal edilmeyerek gereken hijyen önlemleri alınacak.

Pazar yerlerinde tezgah aralıkları mümkün olduğunca geniş tutularak tezgah aralarında geçiş yerlerinde sıkışıklığa neden olacak kasa ve ambalajlar bulundurulmayacak.

Pazar yerleri, toptancı halleri ve diğer satış yerlerinde çalışan herkes uygun özellikte eldiven kullanacak ve hijyen konusunda bilgilendirilecek.

6- İnsanlara doğrudan temas eden berber, kuaför ve güzellik salonu gibi iş yerlerinde çalışanların maske ve eldiven kullanacak, hijyen kurallarına azami özen göstermeleri hususu ilgili meslek kuruluşları ve Belediyelerce duyurulacak.

7- İlimizde ikamet eden vatandaşlarımızdan; yurtdışından gelenler ile bunlarla aynı çatı altında ikamet eden veya her ne şekilde olursa olsun temas nedeniyle Coronavirüs (Covid-19) bulaşma / taşıma şüphesi altında olanların, İl Sağlık Müdürlüğü ve kolluk birimlerince, “14 gün süreyle ikametgâhlarından ayrılmamaları” yönünde ikaz edilmelerine, bu kişilerden ikametgâhlarından ayrılmamaları yönündeki “İkaz”a uymayanlara, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına riayet etmemekten 1593 Sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası (3.150,00 TL) uygulanmasına, yapılacak 2. Kontrolde de ikametgâhlarında bulunmadıkları tespit edilenlerin ise Valilikçe belirlenen yerlerde 14 gün süreyle sıhhi gözlem altına alınarak, haklarında tekrar idari para cezası (3.150,00 TL) uygulanmasına ve ayrıca 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi uyarınca adli işlem yapılması için adli makamlara bildirilecek.

Ayrıca berber, kuaför ve güzellik merkezleri de 21.03.2020 tarihinden itibaren geçici bir süreliğine kapanacak. Bakanlıktan yapılan son açıklamaya göre, bu akşam saat 24.00 itibariyle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları ve açık alanda dolaşmalarına sınırlama getirildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.