Yankı 40 Kırşehir Haber

KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI

KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI
7.861
18 Ağustos 2020 - 10:32

Her geçen gün artan Koronavirüs salgınının önlenmesi amacıyla Kırşehir Valiliğince, Maske Kullanımı, Sokak Düğünlerinin Sınırlandırılması, 65 Yaş Üstünün Kalabalık Ortamlara Girmesinin Önlenmesi, İzalosyonu İhlal Edenlerin Takibi amacıyla Mahalle Denetim Ekipleri Oluşturulması gibi alınan yeni kararlar yürürlüğe konuldu.

MASKE TAKILMASI MECBURİ HALE GETİRİLDİ

Şimdiye kadar il merkezimizde nüfus hareketliliğinin ve yoğunluğun olduğu Ankara Caddesi, Terme Caddesi ve Lise Caddesinde uygulanan maske kullanma zorunluluğu genişletilerek, bugünden (18.08.2020 saat 00:01’den) itibaren tüm il sınırları içerisinde vatandaşların, ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takması zorunlu hale getirildi. Daha önce her ilçe kendi durumuna göre ayrı ayrı karar almakta iken ilk defa tüm il genelini kapsayacak şekilde bir karar alınması ikkati çekti.

SOKAK DÜĞÜNLERİNE SINIRLAMA

01 Temmuz itibariyle serbest bırakılan ancak daha sonra 6 saatle sınırlı tutulan sokak düğünlerindeki bulaş oranı göz önüne alınarak, Köylerde veya sokaklarda yapılan düğün, gelin alma, kına, nişan, sünnet düğünü gibi etkinliklerin aynı gün içerisinde 11.00 ila 23:00 saatleri arasında en fazla 3 saat süreyle sınırlı olacak şekilde yapılmasına karar verildi.

Düğünlerde toplu yemek verilmemesi, çay ve kahve gibi ikramların yapılmamasının da kısıtlandığı kararda, sokak düğünlerinin daha geniş alanlarda yapılabilmesi ve mesafe kurallarına uyumun daha kolay sağlanabilmesi için uygun ve mümkün olması halinde okul bahçelerinin düğünlere tahsis edilmesi, bu yöndeki taleplerin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılmasına karar verildi.

65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMA

65 yaş ve üzeri vatandaşların sağlıklarının korunabilmesi amacıyla  düğün, kına, nişan, nikah,  mevlit, sünnet merasimi, gibi toplu etkinliklere  anne, baba, dede, nine, amca, dayı, teyze ve hala haricindeki 65 yaş ve üzerindeki misafirlerin kabul edilmemesi, ayrıca 65 yaş ve üzeri vatandaşların saat 16.00’dan sonra pazar yerlerine girişlerinin kısıtlanması kararlaştırıldı.

MAHALLE DENETİM EKİPLERİ

Son dönemde kamuoyunda en çok konuşulan konulardan birisi olan evde izolasyon şartını ihlal edenlerin takibine yönelik olarak da karar alındı.  Alınan kararda; “Evde izolasyona tabi tutulan Covid-19 tanılı ya da temaslısı bazı vatandaşlarımızın, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettikleri, sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edilmiştir. Bu gibi risklerin önüne geçilmesi amacıyla, İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının, elektronik imkanlarda dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanmasına, alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezi bünyesinde “Mahalle Denetim Ekiplerinin” oluşturulmasına,” ifadelerine yer verildi.

Alınan bu kararları ihlal ettiği tespit edilenlere idari para cezası verilerek, ayrıca konusu suç teşkil eden davranışta bulunanlar hakkında ise adli işlem başlatılacak.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.