Yankı 40 Kırşehir Haber

KONUT SATIŞLARI HIZLA ARTIYOR

KONUT SATIŞLARI HIZLA ARTIYOR
1.109
19 Şubat 2020 - 9:58

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ülke genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de 2020 yılı Ocak ayında satılan konut sayısında artış olduğu gözlendi.

TUİK verilerine göre Ahiler Kalkınma Ajansı’na (AHİKA) dahil Kırşehir, Nevşehir, Kırıkkale, Aksaray ve Niğde’de 2020 yılı Ocak ayında toplam 2 bin 49 konut satıldı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde bin 285 olarak gerçekleşmişti.

Niğde ili 596 konut satışı ile AHİKA bölgesinde en çok konut satılan il olarak ilk sırada yer alırken 198 konut satışı ile Nevşehir de en az konut satışı gerçekleşen şehir oldu. 2020 Ocak ayında Kırşehir’de 331 konut satılırken bu rakam Aksaray’da 447, Kırıkkale’de ise 504 olarak gerçekleşti.

Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu kadın ve erkeklere ait olan konut istatistiklerini de açıkladı. TÜİK 2019 yılı kadın ve erkeklere ait olan istatistiklerine göre Türkiye’de satılan konutların üçte ikisini erkekler alırken üçte birini kadınlar aldı.

Türkiye genelinde 2019 yılında 1 milyon 348 bin 729 konut el değiştirdi. Satılan konutların % 57,5’i erkekler, % 31,2’si kadınlar, % 1,8’i erkek ve kadınlar tarafından ortak olarak alınırken, % 9,5’i ise bunların dışında kalan diğer ortaklıklar tarafından alındı.

Erkek ve kadın tarafından ortaklaşa en fazla konut alınan iller ise Afyonkarahisar % 4 ile ilk sırada yer alırken bu oran Yalova’da %  3.8, Kırşehir ve Bartın’da % 3.5, Niğde’de % 3.4, Karaman’da % 2.8 ve Nevşehir’de % 2.6 olarak gerçekleşti.

Ekonomi çevreleri, hükümetin aldığı karar sonucunda devlet bankalarında konut kredi faizlerinin indirilmiş olmasının konut satışlarına ivme kazandırdığı, bu hareketliliğin her geçen ay daha da artacağına dikkat çekiyor. Özellikle dar gelirli vatandaşları yuva sahibi yapmak için uygulamaya konulan TOKİ projelerinin orta gelir grubu tarafından rağbet görmeyeceği ve sıfır konut olarak tabir edilen yeni yapılan konutların satışındaki artışın devam etmesi bekleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.