Yankı 40 Kırşehir Haber

KKTC BAŞBAKANI KIRŞEHİR’DE

KKTC BAŞBAKANI KIRŞEHİR’DE
2.885
05 Mart 2020 - 10:16

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Kırşehir’e gelerek Valiliği ziyaret etti.
Ziyaretinde Vali İbrahim Akın ile görüşen KKTC Başbakanı Ersin Tatar, KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi ekonomik, siyasi ve kültürel bağların daha da güçlenmesini temenni ettiklerini söyledi.
Türk kültürünün önemli merkezlerinden birisi olan Kırşehir’de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Türk kültüründe önemli bir yeri olan Kırşehir’e Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının selamlarını getirdim. Anadolu insanı ile her türlü güzellikleri ve kültürümüzü paylaşmaktayız. Ekonomik, sosyal, kültürel ilişkilerimizin gelişmesi için yıllardır kaynaşma içerisindeyiz. 1974’teki Kıbrıs Barış Harekâtından sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yerleşmiş çok sayıda Anadolu insanı var. Kırşehir’den de gelip yerleşen kardeşlerimizin olduğunu biliyoruz. KKTC olarak Türkiye ile olan ilişkilerimizi çok önemsiyoruz. Bu nedenle, Türkiye’de bazı ziyaretler gerçekleştirerek iki ülke arasındaki ilişkilerin pekişmesine katkı sağlamak istiyoruz.” dedi.
Açıklamasında Bahar Kalkanı Harekâtında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara da şifalar dileyen KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Türkiye’nin acısı bizim acımızdır. Türkiye’nin güçlenmesi ve selameti bizim de selametimizdir. İnşallah Bahar Kalkanı Harekâtı başarı ile sonuçlanır. Türkiye’nin güvenliği, bu bölgedeki huzur ve barış ortamı inşallah sürecektir. Biz aynı millet ve iki ayrı devletiz. Birbirimizle kardeşiz ve kardeşliğimiz her geçen gün daha da güçlenecektir.” şeklinde konuştu.
Vali İbrahim Akın da yaptığı konuşmada, “Ahiliğin merkezi, tarih ve kültür şehri aynı zamanda Müzik Şehri olan Kırşehir’de KKTC’nin Başbakanını misafir etmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Bizler de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimize Kırşehir halkının selamlarını gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.
KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Valilik ziyaretinin ardından Ahi Evran Külliyesini ziyaret ederek Ahi Evran-ı Veli’nin Türbesinde dua okudu. Daha sonra Cacabey Meydanına geçen Başbakan Ersin Tatar burada bulunan Astronomi Parkında incelemelerde bulunduktan sonra Kırşehir’den ayrıldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.