Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİRLİ DÖVİZ VE ALTINA YÖNELDİ

KIRŞEHİRLİ DÖVİZ VE ALTINA YÖNELDİ
1.017
03 Şubat 2020 - 10:06

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun açıkladığı bilgilere göre, hükümetin “dövizden kaçın” çağrısına rağmen Kırşehir altın ve dövize en çok yönelen iller arasında yer aldı.

Birgün Gazetesi’nin haberine göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 2019 Yılı finans haritasını açıkladı. Son dönemde hızlı değişen döviz piyasasını sakinleştirmek adına yapılan “dövizden kaçının” çağrısına uymayan vatandaşlar altın ve dövize yöneldi.

BDDK’nın yayımladığı Fin-Türk verilerine göre vatandaşların dövizden kaçın çağrısına uymadığı, aksine döviz ve altına yatırım yaptığı bildirildi. 2019 yılında döviz hesapları % 31 artarak 1 trilyon 82 milyar TL değerine ulaştı. Birikimini döviz olarak en çok tutanlar İç Anadolu illeri oldu. Dövize en çok ilgi gösteren ilk dört il Aksaray, Nevşehir, Yozgat ve Kırşehir olarak sıralandı. Döviz yatırımdaki artış Aksaray’da % 63,3, Nevşehir’de  % 61,9, Yozgat’ta % 59,9 olurken Kırşehir’de de % 56,9 olarak gerçekleşti.

Halkın enflasyon korkusuna karşı altına olan ilgisi de arttı. 2019 yılında en çok kazandıran yatırım aracı olan altın hesaplarının değerinin de % 100 oranında yükseldiği öğrenildi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.