Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR’İN SON KORE GAZİSİ VEFAT ETTİ

KIRŞEHİR’İN SON KORE GAZİSİ VEFAT ETTİ
1.302
17 Ocak 2020 - 15:06

Ülkemizin Birleşmiş Milletler kararına uyarak Kore Savaşına gönderdiği 5 bin Türk askerinden birisi ve Kırşehir’de yaşayan son Kore Gazisi olan İhsan Sarıkaya vefat etti.

90 yaşında vefat eden Kore Gazisi İhsan Sarıkaya için ikamet ettiği Kaman-Sarıömerli Köyünde öğle namazına müteakip askeri tören düzenlendi. Kırşehir’de yaşayan son Kore Gazisi olan İhsan Sarıkaya’nın cenaze törenine Kaman Kaymakamı Şükrü Özcan, İl Jandarma Komutanı Albay Ferhat Kuran, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Kemal Parlak, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gazi İhsan Sarıkaya’nın Türk Bayrağına sarılı tabutu omuzlarda taşınarak köy mezarlığına defnedildi.

1930 yılında Kaman Sarıömerli Köyünde doğan İhsan Sarıkaya, 1951 yılında Kore’ye giderek 12 ay savaşmış, bu savaşlar sırasında 2 defa yaralanmıştı. Kaman ilçesinde yayınlanan Akhaber Gazetesine geçtiğimiz yıllarda mülakat veren Gazi İhsan Sarıkaya; “Bu ülkenin onuru için sırtımda ağır makineli tüfekle Corvan Cephesi, Yıldız Tepe, Kum Kalesi ve Nehir kıyılarında 12 ay savaştım. 2 defa yaralandım ve 1 ay hastanede yattım. Yaram iyi olunca taburcu ettiler. Halbuki mermi vücudumda kalmış. Türkiye’ye dönünce 1953 yılında Ankara’da mermiyi çıkardılar,” şeklinde anılarını anlatmıştı.

2 Eşinden 10 çocuğu bulunan Şeref Madalyası sahibi Gazi İhsan Sarıkaya hayatını Sarıömerli Köyünde sürdürüyordu. Gazi İhsan Sarıkaya’ya Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.