Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR’E COVİD-19 TEŞHİS LABORATUVARI

KIRŞEHİR’E COVİD-19 TEŞHİS LABORATUVARI
1.961
04 Mayıs 2020 - 10:30

Ülkemizde 65 şehirde faaliyet gösteren Koronavirüs (Covid-19) Tanı Laboratuvarlarından biriside Kırşehir’de hizmet veriyor.

Dünya genelinde Koronavirüse yakalanan insan sayısı 3.5 milyona ulaşırken 250 bin civarında insan da hayatını kaybetti. Ülkemizde 126 bin vaka sayısı tespit edilirken hayatını kaybedenlerin sayısı ise yaklaşık 3 bin 400’e ulaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu son açıklamalara göre alınan tedbirler sayesinde ülkemizde vaka ve ölüm sayılarında düşüş yaşanmaya devam ediyor. Özellikle iyileşip taburcu edilen hasta sayılarında ciddi bir artış yaşanıyor.

Koronavirüs vakalarının görülmeye başlanmasıyla birlikte hastalığın tanı ve tedavisi için yapılan test sayısının hastalığın kontrol altına alınmasında en büyük etken olduğu biliniyor. Test sayısının fazla yapılması, hastalığa yakalananların tespit edilip izole edilmesini, aynı zamanda temas halinde olduğu insanların da karantinaya alınmasını sağlayarak virüsün yayılma zincirinin kırılmasındaki en büyük etken oluyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde 73 adet olan Covid-19 tanı laboratuvar sayısını aralarında Kırşehir’inde bulunduğu 65 şehirde kurarak laboratuvar sayısını 114’e çıkardı. Tanı laboratuvarı olmayan illerde ise çalışmalar sürdürülüyor.

Türkiye’de koronavirüs teşhis laboratuvarlarının olduğu şehirler şöyle: Adana, Adıyaman, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edime, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hakkâri, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Muş, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Yalova, Yozgat, Zonguldak ve Van.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.