Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR’DEN ÜLKE BÜYÜMESİNE BÜYÜK KATKI

KIRŞEHİR’DEN ÜLKE BÜYÜMESİNE BÜYÜK KATKI
476
13 Şubat 2019 - 15:41

Kırşehir başta olmak üzere İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinde yer alan iller 2019 yılı Ocak ayında ihracatını ortalama % 16 arttırarak ülke ekonomisine büyük katkı sağladı.
2019 yılının ilk ayında Türkiye ihracatının 13 milyar dolarla en iyi performansını sergilediği görüldü. 2019’un Ocak ayı verilerine göre son dönemlerde ekonomik açıdan birçok zorluk geçiren ülkemizin büyümesine en büyük katkıyı Kırşehir başta olmak üzere İç Anadolu ve Karadeniz bölgesi illeri yaptı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine bakıldığında, bu yıl da ihracatta elde edilen başarıların devam ettiği ve Ocak ayına Cumhuriyet tarihinin en iyi performansıyla başlandığı görüldü. Ocak ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre ülke genelinde yüzde 5,4 artarak 12 milyar 827 milyon 129 bin dolar oldu.
Kırşehir, Konya, Niğde, Aksaray, Nevşehir ve Ankara İç Anadolu ihracatındaki yüzde 16,2’lik artışta öncü iller oldu. Kırşehir’de yapılan ihracatın büyük bölümünün Petlas Lastik Sanayi tarafından yapıldığı bilinirken bu gelenek yine bozulmadı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.