Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR’DEKİ VAKA SAYISI 4

KIRŞEHİR’DEKİ VAKA SAYISI 4
4.008
02 Nisan 2020 - 9:56

Ülkemizdeki koronavirüs salgınına dair açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kırşehir’deki vaka sayısının 4 olduğunu bildirdi.

Son günlerde, sosyal medya üzerinden Kırşehir’deki vaka sayısını olduğundan fazla göstererek halk arasında infiale yol açan paylaşımların gerçek dışı olduğu bir kere daha anlaşıldı. Kovid-19’un ülkemizde görülmeye başladığı günden itibaren günlük olarak gelinen aşamayı açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk defa illerdeki vaka ve ölüm sayılarını açıkladı. Vaka sayıları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Koca Kırşehir’deki vaka sayısını 4 olarak açıkladı.

İllerde görülen koronavirüs vakalarını ilk kez açıklayan Bakan Koca, son 24 saatte yapılan 14 bin 396 testten 2 bin 148’inin pozitif çıktığını ve 63 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 333 hastanın ise iyileştiğini açıkladı. Böylece Türkiye’deki can kaybı sayısı 277’ye vaka sayısı ise 15 bin 679’a ulaştı.

8 bin 852 vaka sayısı ile İstanbul ilk sırada yer alırken, 853 vaka ile İzmir ikinci sırada yer aldı. Başkent Ankara’nın vaka sayısı ise 712.

Salgından 117 can kaybı ile İstanbul yine ilk sırada yer alırken onu 18 can kaybı ile İzmir, 8 can kaybı ile Kocaeli takip etti. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Kırşehir’de ise koronavirüs nedeniyle gözlem altında tutulan 1 kişi vefat etti.

Hayatını kaybedenlerin yüzde 69’unun tansiyon hastası olduğu gözlemlenirken yüzde 80’i 60 yaş üstü ve kronik hastalıkları olan kişiler olduğu gözlemlendi.

Test sonuçları pozitif çıkan sağlık çalışanı sayısını da açıklayan Bakan Koca, “Şimdiye kadar 601 sağlık çalışanının testleri pozitif çıkmıştır. Bütün sorumluluk sahada bu arkadaşlarımızın omzunda. Özellikle koruyucu malzeme noktasında eksiklik oluşturmamak konusunda bir gayret içindeyiz. Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum, lütfen devletimizin almış olduğu tedbirlere uyalım, zorunlu olmadıkça evden çıkmayalım.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.