Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR’DE RESTORASYONA AĞIRLIK VERİLİYOR

KIRŞEHİR’DE RESTORASYONA AĞIRLIK VERİLİYOR
4.932
20 Temmuz 2020 - 10:30

Kırşehir’in önemli tarihi yapılarından olan Lale Cami ve Melikgazi Kümbetinde restorasyon çalışması ve çevre düzenlemesi yapılacak.

Valilikte 13 Temmuz günü yapılan İl koordinasyon Kurulu Toplantısına katılan Kayseri Vakıflar Bölge Müdürü Murat Seçilir ile birlikte tarihi eserlerde incelemelerde bulunan Vali İbrahim Akın, Yakın dönemde önemli bir restorasyon çalışması yapılan Lale Cami ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Lale cami ve hemen yanı başında bulunan Melikgazi kümbetinin onarım ve çevre düzenlemesinin yapılacağını” söyledi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce hazırlanan restorasyon ve çevre düzenlemesine ilişkin projelerin Kırşehir Valiliğine intikal ettiğini açıklayan Vali İbrahim Akın, her iki çalışmanın da yıl sonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Kırşehir’deki en önemli tarihi yapı konumunda bulunan Cacabey Medresesi de bir süre önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce köklü bir restorasyona alınmıştı. Bu yapının yanı sıra ilimiz için en önemli tarihi eserlerinden olan Lale Camii, 13. Yüzyıla ait Selçuklu eseridir. Döneminin karakteristik özelliğini taşıyan cami kesme taştan yapılmış olup üç kubbe ile örtülüdür. Günümüzde cami olarak kullanılan yapının darphane olarak inşa edildiği bilgileri mevcuttur.

Çevre düzenlemesi yapılacak Melikgazi kümbeti ise 1240-1250 yılları arasında Mengüçük Oğullarından Melik Muzaffereddin Behram Şah adına eşi tarafından yaptırılmıştır. Sekizgen şeklinde çadır görünümü verilen kümbet, Orta Asya sanatının eşsiz örneklerden birisi olarak kabul edilmektedir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.