Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR’DE AĞAÇLANDIRMAYA ÖNEM VERİLİYOR

KIRŞEHİR’DE AĞAÇLANDIRMAYA ÖNEM VERİLİYOR
2.276
10 Haziran 2020 - 8:01

Kırşehir’de son 18 yılda 30 milyon fidanın toprakla buluşturulması sonucunda il genelindeki orman varlığı iki katına ulaştı.

Konuyla ilgili basına açıklamalarda bulunan Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca, 2000’li yıllarda % 3.5 seviyesinde olan Kırşehir’in orman varlığının son yıllarda dikilen fidanlarla iki katına yani % 7’ye çıkarıldığını söyledi.

Kırşehir’deki ağaçlandırma çalışmalarının 2002 yılından itibaren hız kazandığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2007 yılında başlattığı Ağaçlandırma Seferberliğiyle birçok bölgede ormanlık alanlar oluşturulduğunu belirten Reşat Karaca, “Erozyonun hızlı olduğu ve kayaların ortaya çıktığı alanlarda hem toprak korunması sağlandı hem de bu alanlar yemyeşil bir örtüye kavuştu. Sel ve taşkınların önüne geçilerek doğal güzellik oluştu. Bozkır olan Kırşehir, 2002 yılında orman bakımından ülkemizin en fakir illerinden biriydi. Ancak, bugün geldiğimiz noktada orman varlığını 2002’den itibaren % 100 seviyesinde artıran illerden biri olduk.” dedi.

Kırşehir’in merkez ve ilçelerde oluşturulan ormanlık alanlarla daha yeşil, daha yaşanabilir, havası daha temiz illerden birisi olduğunu ifade eden Reşat Karaca, “Uzun yıllardır Kırşehir’de orman teşkilatında yönetici olarak görev yapıyorum. Bir Karadenizli olarak çocukluğumuz ve gençliğimiz ormanlık alanlarda geçti. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Kırşehir gibi yağışın düşük, kuraklığın had safhada olduğu bir ilimizde Karadeniz’i andıran manzaralar oluşturabildiğimizi gösterdik. Devlet büyüklerimiz başta olmak üzere bizi teşvik eden ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu alanlar, gelecek nesillere bırakabileceğimiz en önemli emanetlerdir. İç Anadolu Bölgesinde mini Karadeniz manzaraları oluşturmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.