Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR’DE 2 YER DOĞAL SİT ALANI İLAN EDİLECEK

KIRŞEHİR’DE 2 YER DOĞAL SİT ALANI İLAN EDİLECEK
1.134
18 Mart 2020 - 14:00

Çevre Bakanlığınca yürütülen çalışmalar neticesinde Kaman – Savcılı Kurutlu Köyü ile Mucur- Rışvan Karakuyu mahallesindeki Fosil alanları doğal sit alanı ilan edilecek.

Türkiye ve içinde bulunduğu bölgenin, ekosistem bütünlüğü ile biyolojik çeşitliliğin korunması amacıyla 2023’e kadar tüm korunan alanların ülke yüz ölçümünün yüzde 17’sine ulaştırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesinin” yeniden değerlendirilmesi sonrasında korunması gerekli görülen alanlar Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce yeniden gündeme alındı.

Bu çalışmalara göre, aralarında Kaman ilçesindeki Savcılı Kurutlu Köyü ile Mucur’a bağlı Rışvan Karakuyu Mahallesindeki Fosil alanlarının da dahil olduğu toplam 86 bölge doğal sit alanı olarak ilan edilecek.

Bilindiği gibi Savcılı Kurutlu Köyü ve Rışvan Köyü Karakuyu mahallesinde yapılan araştırmalarda çok sayıda fosile rastlanmıştı. Elde edilen milyon yıllık bu fosillerin bir kısmının yeni yapılan Kırşehir Müzesi içerisinde sergilenmesi planlanıyor.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.