Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR YENİDEN İL OLDU

KIRŞEHİR YENİDEN İL OLDU
3.916
12 Haziran 2020 - 20:05

1954 yılında alınan siyasi bir kararla ilçe yapılan Kırşehir, hatadan dönülerek 3 yıl sonra bugün 12 Haziran 1957 yılında 63 yıl önce yeniden il oldu.

02 Mayıs 1954’te yapılan Milletvekili seçiminde  iktidardaki Demokrat Parti (DP) tam 508  sandalye ile büyük bir zafer kazandı. Büyük bir hezimet yaşayan Cumhuriyet Halk Partisi 34 milletvekili kazanırken üçüncü parti konumundaki Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) ise en çok oyu aldığı Kırşehir’de seçimi kazanarak 4 milletvekili çıkarabildi. O dönemdeki seçim yasasına göre bir ilde en çok oyu alan parti o ilin tüm milletvekillerini kazanıyordu.

Oyların yüzde 58.5’ini alan ve daha fazla oy almasına Osman Bölükbaşı’nın başında bulunduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisinin engel olduğuna inanan Demokrat Parti yöneticileri yaptıkları açıklamalarda Kırşehir’i ilçe yapacaklarını dillendirmeye başladılar. Seçimlerin üzerinden çok geçmeden de bu süreci başlattılar. Neticede, 31 Temmuz1954 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclis’inde yapılan oylama sonucunda ilçe haline getirilen Kırşehir, Niğde’ye bağlı ilçe iken il yapılan Nevşehir’e bağlandı. Tabi bu süreç Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçti ve Yassıada Mahkemelerinde idam giden süreçte de koz olarak kullanıldı.

Hatasını anlayan Demokrat Parti, 12 Haziran 1957 tarihinde alınan yeni kanun ile Kırşehir’i kolu budanmış şekilde ilçeleri dağıtılarak yeniden il yapıldı. Yeniden il yapılan Kırşehir’e Vali olarak atanan Turgut Eğilmez 17 Temmuz 1957 tarihinde görevine başladı.

Böylelikle Cumhuriyetle birlikte 1924 yılında il olan Kırşehir 1954-1957 yılları arasında yaşadığı 3 yıllık karanlık bir dönemin ardından 63 yıl sonra tekrar il statüsün kavuşmuş oldu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.