Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR SERACILIK ÜSSÜ OLUYOR

KIRŞEHİR SERACILIK ÜSSÜ OLUYOR
4.281
30 Haziran 2020 - 16:49

Jeotermal enerji açısından zengin kaynaklara sahip olan Kırşehir’de termal seracılık her geçen gün gelişiyor.

Daha önce Çiçekdağı ilçesinde Yiğit Fidancılığa ait termal seralarda domates üretilirken şimdi de Karakurt bölgesinde kurulan serada hem üretim yapılıyor hem de bölgenin istihdamına önemli katkı sağlanıyor.

Çiçekdağı Mahmutlu Bölgesindeki kuyularda elde edilen 80 derecedeki termal su ile 180 dönüm serada topraklı ve topraksız olarak modern teknoloji kullanılarak 12 ay “farmco” markasıyla üretilen domatesler yurt içi ve yurt dışında satışa sunuluyor. Aynı zamanda serada 100 kişi istihdam ediliyor.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin termal alanda pilot üniversite olarak belirlenmesinin ardından Yiğit Fidancılık termal serasına ilave olarak Karakurt kaplıcası bölgesinde yeni bir yatırım yapıldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, İl Özel İdaresi, İş-Kur İl Müdürlüğü ve “Agronet” firması işbirliği ile başlatılan projede 130 dönümlük alanda yeni bir termal sera kuruldu. 195 kişinin istihdamı ile domates üretmeyi hedefleyen firma, 2021 yılında sera alanını 400 dönüme, çalışan sayısını da 500 kişiye çıkarmanın altyapısını hazırlıyor.

Her iki serada da kullanılan termal su, reenjeksiyon yöntemi ile açılan kuyulara deşarj edilerek termal kaynağın geri dönüşümüne katkı sağlanıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.