Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR OKUYOR

KIRŞEHİR OKUYOR
3.890
26 Haziran 2020 - 15:41

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye’deki Halk Kütüphanelerine Kayıtlı Üye Sayılarını açıkladı. Nüfusa oranla en çok üye sayısına sahip ilin Kırşehir olduğu belirlendi.

Kişilerin bilgi, eğitim ve kültür ile ilgili ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayan halk kütüphaneleri bulunduğu yörenin kalkınmasına, kültür seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmaktadır.

Bu anlayışla Kırşehir’de geçen yıl hizmete açılan Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesinin büyük ilgi gördüğü tespit edildi. TÜİK tarafından ülkemizdeki kütüphanelerin kayıtlı üye sayıları geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklandı. İllere göre 2019 yılı kayıtları esas alınarak ülkemizde Halk Kütüphanelerine kayıtlı üye sayılarının İl Nüfuslarına Oranla (Bin Kişi Başına) Türkiye ortalamasının 47 üye olduğu belirlenirken listenin başında 156 üye sayısı ile Kırşehir yer aldı.

Bir tarih ve kültür şehri olan Kırşehir insanının okumaya ve araştırmaya olan tutkusunu ortaya koyan bu araştırmada 156 üye ile birinci sırada bulunan Kırşehir’i, 155 üye ile Tokat ikinci sırada, 133 üye ile Kilis üçüncü sırada, 132 üye ile Isparta dördüncü sırada, 127 üye ile Sivas beşinci sırada, 124 üye ile Sinop altıncı sırada, 118 üye ile Karabük yedinci sırada, 112 üye ile Amasya sekizinci sırada, 106 üye ile Nevşehir dokuzuncu sırada ve 102 üye ile Kırıkkale onuncu sırada takip etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.