Yankı 40 Kırşehir Haber

KIRŞEHİR EKOLOJİK KORİDOR KAPSAMINDA

KIRŞEHİR EKOLOJİK KORİDOR KAPSAMINDA
872
07 Ekim 2019 - 11:36

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Türkiye’deki doğal yapıyı korumak, bölgelerdeki habitatları birbirine bağlamak ve türlerin geçişine imkan sağlamak amacıyla Kırşehir’in de içinde bulunduğu 22 ilde ekolojik koridor oluşturulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kamuoyuna yansıyan açıklamasında, Türkiye’de Korunan alanları, birbiriyle ve şehirlerdeki doğal ya da yapay yeşil alanlarla birleştirmek amacıyla Ekolojik Koridorlar projesinin hazırlandığını söyledi. Biyolojik çeşitliliğin devamlılığının sağlanması amacıyla hayata geçirilecek proje için 22 şehrin pilot olarak seçildiğini belirten Bakan Kurum, bu illerin Kırşehir, Samsun, Sinop, Kastamonu, Karabük, Çorum, Kırıkkale, Çankırı, Kütahya, Afyonkarahisar, Bilecik, Isparta, Bolu, Konya, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Yozgat ve Sivas olduğunu ifade etti.

Ekosisteme destek verecek, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlayacak ekolojik koridorları ülke geneline yaymayı hedeflediklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ekolojik sürekliliği, ekosistem bütünlüğünü ve çeşitliliği koruyarak, korunan alanlar arasındaki bağlantıyı sağlayan ekolojik koridorlar belirlenerek sağlıklı bağlantılar oluşturulacak dedi.

Kırşehir’de özel statüye sahip Hirfanlı Barajı ve Kızılırmak Vadisi ile Seyfe Gölü Kuş Cennetinin ekolojik koridor bandı olarak değerlendirileceği tahmin ediliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.