Yankı 40 Kırşehir Haber

KINDAM MAHALLESİNE 250 ADET SOSYAL KONUT YAPILACAK

KINDAM MAHALLESİNE 250 ADET SOSYAL KONUT YAPILACAK
719
12 Mart 2019 - 21:12

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci,TOKİ tarafından Kırşehir Merkez Kındam Mahallesi’ne 250 konut yapılacağını belirtti.Bahçeci,Kındam Mahallesinde yapılacak nitelikli konutlar için başvuru şartlarını açıkladı.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci,TOKİ tarafından Kındam Mahallesine ilk Etap’ta 2+1 ve 3+1 nitelikli 250 konutun yapılacağını söyledi.Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yaşar Bahçeci,”Bir proje başlangıcı yapılmış olacak. Buradaki gayemiz evi olmayan insanlarımızı ev sahibi yapmak” dedi.

Başvuru Şartlarını Açıkladı

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, 250 konutluk proje’den yararlanmak isteyen vatandaşlar için başvuru şartlarını açıkladı.Bahçeci,”Cumhurbaşkanımızın talimatı ile tüm Türkiye genelinde TOKİ aracılığı ile 50.000 sosyal konut yapılacak. Bu kapsamda Kırşehir’imize ilk etapta 250 konutla bir proje başlangıcı yapılmış olacak. Buradaki gayemiz evi olmayan insanlarımızı ev sahibi yapmak. 11 Mart’ta başvurular başladı. Tarihler kategorilerine göre değişiyor. Başvurularımız başladı diyebiliriz. Dört kategoride başvuru olacak. Birinci Şehit aileleri, Vazife Gazi malulleri, Dul ve yetimler olacak. İkinci kategoride yüzde 40 en az engelli vatandaşlarımız için olacak. Üçüncü kategoride emekli vatandaşlarımız için olacak. Dördüncü kategoride ise diğer vatandaşlarımız olacak. Diğer dediğimiz vatandaşımızda üzerinde hiçbir konut olmayan, arsa olmayan. Köyde arsası, tarlası olabilir. Bunlar kapsam dışı. Merkezde evi, arsası olmayan bakmakla yükümlü kimselerde de olmayacak. Hane geliri 4.500 TL geçmeyen haneler başvuru yapabilecek. 2+1 ve 3+1 daireler var. 2+1 dairelere girmek isteyenler TOKİ’den daha daire almamış olacak”dedi.

Bilgiler Emlak ve İstimlak Müdürlüğünden alınacak

Belediye Emlak ve İstimlak Müdürlüğüne gelen vatandaşlara kapsamlı bir bilgilendirilme yapılacağını belirten Başkan Bahçeci, “Başvuruya da Halkbank yapacak. Oraya ücret yatırılması gerekiyor. İlk etap ta 250 konut diyoruz, ama bunu talebe göre genişletebiliriz. TOKİ evleri Kındam Toki sosyal konutlarının ilerisine yapılacak. Buradaki amacımız evi olamayanlara ev sahibi yapmak. Hükümetimiz çalışma başlattı. Kırşehir’in olması son derece önemliydi. Bunu talebe göre genişletebiliriz. Toplamda 283 dönüm alanı bu iş için ayırmıştık. İçerisinde okulu, sosyal tesisi, sağlık tesisi, kültür tesisleri, dini tesis alanları, park alanları her şeyin olduğu bir planlama idi”diye konuştu.

Yaşar Bahçeci’nin konuşmasına şöyle devam etti:

Yapılacak Binalarda Balkon Olacak

“Maliye şartları ise 2+1 75 metre kare bir daire alan balkonları olacak tahmini satış fiyatı 138.000 TL olacak. Başvuru ’da yüzde on ikisini öderse 16.080 TL öderse 180 ay taksitle 675 TL ödenecek. 27.100 TL peşin yatarsa 240 ayda 460 TL taksit ödeyecek. 2+1 lerde 6 ayda bir memur maaşı ÜFE , TÜFE ‘nin en düşük olan baz alınacak. Başvurulardan sonra ihalesi yapılacak. Konutların yapımına başlanacak. 2+1 ve 3+1 talebe göre değiştirebiliriz. Buradaki maksadımız bugüne kadar emekli olmuş ama ev alamamış, engelli ama ev sahibi olamamış. Şehit ailesi ama ev sahibi olamamış. Başvuruda bit yıl geri dönük oturma şartı olacak. Proje hamlesi son derece önemli şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”

Biz on yıldır belediye olarak her zaman vatandaşımızın yanında olduk

“Böylelikle sosyal devlet anlayışı içinde bizde belediye olarak hükümetimizle uyumlu bir şekilde TOKİ’mizle daha önce Bağbaşı Kentsel Dönüşümümüzü gerçekleştirdik. Güneykent yerleşkesinde ciddi çalışmalarımız oldu. Bağbaşı TOKİ 7 ve 8. Ayda son etap bitiyor. 2712 konutu tamamlamış oluyoruz. Aile Yaşam Merkezimiz hanımlarımız için yaptığımız yaşam merkezini TOKİ bitince bize devredecek. Birde Ticaret alanları meselesi var. TOKİ ile görüşüyoruz. Orayı da hızlı bir şekilde takip edeceğiz.
Biz on yıldır belediye olarak her zaman vatandaşımızın yanında olduk. 17 yıldır Cumhurbaşkanımız bu konuda hep hassasiyet gösterdi. Dar gelirli insanlarımıza hep sahip çıktı. Bu güzel projeden dolayı da Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Şehrimize insanımı

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.