Yankı 40 Kırşehir Haber

JEOTERMAL ISITMALI MODERN SERA PROJESİ TEMELİ ATILDI

JEOTERMAL ISITMALI MODERN SERA PROJESİ TEMELİ ATILDI
524
20 Mart 2019 - 17:45

Vali İbrahim Akın, Jeotermal Isıtmalı Modern Sera Projesi Temel Atma Törenine katıldı.
Merkeze bağlı Karakurt köyündeki 477 dekar arazide üç etap halinde kurulacak olan sera projesi temel atma törenine Vali Akın’ın yanı sıra Milletvekilimiz Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Özel İdaresi Genel Sekreteri Kurtuluş Yılmaz, işletme firma sahibi Serdar Aygün, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.
Programda konuşma yapan Vali Akın, tarım ve hayvancılık şehri olan Kırşehir’in aynı zamanda büyük bir jeotermal potansiyelinin de bulunduğunu söyledi.
Temeli atılan bu sera projesinin Kırşehir’de istihdam artışı ve ihracatımızın gelişmesi için önemli bir yatırım olduğunu belirten Vali Akın, “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesimiz jeotermal ve tarımda pilot üniversite ilan edilmesinden sonra bu alanda ciddi çalışmalar yürütmektedir. Üniversitemiz, kurulacak tesise teknik destek verecek ve üretimin artırılması noktasında gereken gayreti gösterecektir. Bu tür tesislerin bir yandan üretim diğer yandan da istihdam boyutunu önemsiyoruz. Üretilen ürünlerin hem iç piyasadaki ürün varlığımızın artırılmasına hem de ihracat durumunda döviz varlığımızın artırılmasına sebebiyet vereceğine inanıyorum. İnşallah burada yaklaşık 400 kardeşimize de istihdam sağlanacak. Bu yatırım için üretici firmamıza teşekkür ediyor, ilimizin başka bölgelerinde de benzer yatırımları yapmalarını bekliyoruz. Son teknoloji ile donatılmış bu Sera Projesinin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Milletvekilimiz Mustafa Kendirli ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de konuşmalarında, temeli atılan tesisle hem bölgeye hem de Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı yapılacağını belirttiler.
Tören, yapılan konuşmaların ardından Vali Akın ve diğer protokol tarafından butona basılarak temelin atılması ile sona erdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.