Yankı 40 Kırşehir Haber

İSİM DÜZELTMEDE SON GÜNE DİKKAT

İSİM DÜZELTMEDE SON GÜNE DİKKAT
590
01 Kasım 2019 - 13:17

Yanlış ya da toplumda alay konusu olan isim ve soy isim yazımlarını mahkeme kararı olmaksızın değiştirilmesi süreci 3 Kasım’da sona eriyor. 02 – 03 Kasım tarihlerinin hafta sonuna rast gelmesi göz önüne alınarak bu sürenin 01 Kasım Cuma günü sona ereceği hatırlatılarak başvuru yapan vatandaşlar uyarılıyor.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle ad ve soyadında yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişikliklerinin mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine imkân sağlayan uygulama büyük ilgi gördü.  Vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla 03 Kasım 2017 tarihinden bu yana 2 yıldır devam eden süreçte Türkiye genelinde 188 bin kişi soyadını değiştirdi, 74 bin kişi de isminde değişiklik yaptı.

Uygulama sayesinde ad ve soyadlarının düzeltilmelerine yönelik mahkemelerin iş yükü azaltıldığı gibi bürokratik süreçlerde kısaltıldı. Uygulama, ad ve soyadındaki yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişliklerinin İl ve İlçe İdare Kurullarının vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine imkan sağlıyordu.

Vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlayan uygulamanın 03 Kasım tarihinde sona ereceğini bildiren yetkililer özellikle 02 ve 03 Kasım tarihlerinin hafta sonuna gelmesi nedeniyle başvuruda bulunacak vatandaşların 01 Kasım 2017 Cuma günü mesai saati bitimine kadar ikametlerinin bulunduğu il ve ilçe nüfus müdürlüklerine bizzat başvuru yapacak olan vatandaşlara uyarıda bulunuyorlar.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.