Yankı 40 Kırşehir Haber

İLİN AHİLERİ BELİRLENDİ

İLİN AHİLERİ BELİRLENDİ
4.423
27 Temmuz 2020 - 11:04

Bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan 33. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye’de Yılın Ahisi” olmaya aday gösterilecek Kırşehirli esnaflar belirlendi.

Ahilik Haftası etkinliklerini görüşmek üzere Vali İbrahim Akın başkanlığında yapılan toplantıya Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Toplantıda, Ahilik Haftası programının en iyi şekilde gerçekleşmesi için paydaş kurumlarca yapılan çalışmaların tamamlandığını belirten Vali İbrahim Akın, ayrıca İlin Ahisi, İlin Kalfası ve İlin Çırağı adaylarını da belirleyeceklerini söyledi.

Toplantıda, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığınca teklif edilen adaylar arasında yapılan oylama sonucunda Saraç esnaflarından Mehmet Eroğlu İlin Ahisi, Doğramacı kalfalarından Ahmet Kaya İlin Kalfası, Oto Elektrikçi çırağı Mehmet İnan ise İlin Çırağı olarak belirlendi. Bu isimler, yapılacak Yılın Ahileri adayları olarak Ticaret Bakanlığı’na bildirilecek.

Ahilik Haftası Kutlamaları Ödül Yönerğesine göre, mesleki hayatında başarı gösteren esnaf ve sanatkârların ödüllendirilmesi amacıyla her ilin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, İlin Çırağı, İlin Kalfası ve İlin Ahisi adayı olarak en az 3 esnaf ve sanatkârı Ahilik İl Kutlama Komitesine sunuyor. İl Komiteleri bu adaylar arasından Temmuz ayı sonuna kadar İlin Ahisi, İlin Kalfası ve İlin Çırağını seçerek Ahilik kutlamaların merkezi olan Kırşehir’de yapılacak törenlerde Türkiye’de Yılın Ahisi, Türkiye’de Yılın Kalfası ve Türkiye’de Yılın Çırağı olarak ilan edilecek seçmelere esas olarak Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Ahilik Haftası Merkez Yürütme Kuruluna gönderiliyor. Kurulun yapacağı seçmeler sonunda belirlenen adaylara çeşitli ödüller veriliyor.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.