Yankı 40 Kırşehir Haber

HACI BEKTAŞ’A ZİYARETÇİ AKINI

HACI BEKTAŞ’A ZİYARETÇİ AKINI
491
17 Ağustos 2019 - 14:52

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesi, Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri nedeniyle ülkemizin dört bir yanında gelen ziyaretçi akınına uğruyor.

Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması dönemini kapsayan 12- 13. yüzyılda Horasan’dan gelerek Kırşehir’e bağlı Sulucakarahöyük’e (Hacıbektaş) yerleşen Hacı Bektaş-ı Veli, çağdaşları olan Kaya Şeyhi, Ahi Evran-ı Veli gibi erenlerle Anadolu’yu aydınlatan mimarlardan birisi olmuştur.

Fikirleriyle Anadolu’da Türk varlığının ebedileşmesini sağlayan Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma Törenlerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş başta olmak üzere çok sayıda üst düzey yönetici katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’a gönderdiği mesajın okunduğu törende, Semah Ekibi gösterisi sunuldu.

Törende bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş Veli’nin barışın ve huzurun öncüsü olduğunu belirterek, Hacı Bektaş-ı Veli aydınlanma meşalesiyle Anadolu’ya gelmiştir. Hayatı boyuncu hep birlikte yaşamayı, hakkı, hukuku ve adaleti savunmuştur, şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da yaptığı konuşmada, Hacı Bektaş-ı Veli yüzlerce yıldır devam eden bu akli ve kalbi fetihlerdeki en önemli isimlerden birisidir. Sözünü ettiğimiz bu mücadele dünya döndükçe sürecektir. Birliğimize, kardeşliğimize sahip çıkmak sorumluluğundayız. Bugün Hacı Bektaş-ı Veli’nin mirasından bahsedeceksek o mirasın en önemli parçası işte bu sorumluluktur. Bu mücadele tek kişinin değil, hepimizin yürüdüğü ortak yol ve amaçtır. Dolayısıyla hedefleri bir olanın gönülleri de bir olmalıdır. Farklılıklarımız bizim gücümüzdür. Bu gücü en etkin şekilde kullanmanın yolu ise hoşgörüdür, anlayıştır, kardeşliktir, ifadelerine yer verdi.

Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri çeşitli etkinliklerin ardından 18 Ağustos Pazar günü sona erecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.