Yankı 40 Kırşehir Haber

GAZETECİLERİN GÜNÜ KUTLU OLSUN

GAZETECİLERİN GÜNÜ KUTLU OLSUN
914
10 Ocak 2020 - 10:42

İlimiz yöneticileri yayınladıkları mesajlarla basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladılar.
Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Kırşehir Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir ile birçok sivil toplum kuruluşu başkanı ve yöneticiler yayınladıkları mesajlarla basın mensuplarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü” kutladılar.

    Vali İbrahim Akın’ın Mesajı
Mesajında, ‘Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan gazeteciliğin dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeleri anında kamuoyuna aktararak halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinde önemli bir rol üstlendiğini’ belirten Vali İbrahim Akın, gündemin çok hızlı değiştiği günümüzde doğru bilgi ve habere daha çok ihtiyaç duyduğumuzu söyledi.

Her mesleğin kendine göre zor yanlarının, saygınlığı ve uyması gereken meslek ilkelerinin olduğunu belirten Vali İbrahim Akın; “Eğer toplumdaki her birey, icra ettiği mesleğin getirdiği ilkelere ve kurallara uymak için gerekli hassasiyeti gösterir ve toplumun menfaatlerini gözetirse alınan verim de en üst seviyede olacaktır. Nitekim kişi hak ve hürriyetlerini, demokratik değerleri ve mesleğin gerektirdiği ahlaki kuralları göz ardı etmeden görevini hakkıyla yerine getiren basın mensuplarımız sayesinde demokrasi kültürümüz her geçen gün gelişmekte, farklı görüş ve düşüncelere olan saygı giderek artmaktadır. Gazetecilik, internet haberciliği, televizyonculuk ve radyo yayıncılığının geçmiş yıllara göre daha da yaygınlaşması ve teknolojinin kullanım alanının genişlemesi ile birlikte basın çalışanlarının anında yaptığı paylaşımlar, kamuoyunda kısa sürede karşılık bulmaktadır. Bir tarih ve kültür şehri olan Kırşehir ilimizde, halkımızı bilgilendiren, vatandaşlarımızın talep ve beklentilerini yansıtarak kamuoyu oluşturulmasına katkıda bulunan, yerel basınımızın bundan sonra da aynı özveriyle görevini yerine getireceğine inanıyorum. Mesleğin getirdiği tüm zorluklara rağmen, halkımızı haberdar etmek için zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin çalışan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum,” dedi.    

Milletvekili Mustafa Kendirli de basın mensuplarının ülkedeki fikir ve düşünce özgürlüğünün geliştirilmesinde etkin bir role sahip olduklarını belirttiği mesajında; “Gazeteciler kamuoyunun aydınlatılması, kişilik haklarına saygılı, doğru ve tarafsız bir görev üstlenmektedir. Can güvenliklerini hiçe sayarak, mesleğin yıpratıcı ve zor şartlarına rağmen üstün bir çaba gösteren tüm gazeteciler halkın bilgi almasına katkı sunmaktadırlar. Kırşehir’de objektif gazetecilik ilkesinden ayrılmadan, haber alma özgürlüğüne katkı sunan ve kentin sorunlarına ışık tutmada gayretli çalışmaları olan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.”

      Milletvekili Metin İlhan ise, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Haberin kaynağına ulaşarak toplumun aydınlanması, doğru olanı görmesi için çalışma şartlarının zorluk ve güçlüklerine rağmen ayakta kalarak çalışan gazeteciler önemli bir görevi üstlenmektedir. Gazetecilik tarafsız, şeffaf, doğru ve ilkeli haber anlayışıyla icra edilen bir meslektir. Mesleğini özgür bir şekilde ortaya koyarak gerçekleştirmek isteyen, farklı görüşlere sahip olsalar bile omuz omuza sahada çalışmalar yapan gazeteciler, zorlu bir görevi gerçekleştirmektedir. Toplumun aydınlatılması, gerçek habere ulaşması için haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı koyarak mesleğini icra eden basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.
   

      Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Ekicioğlu mesajında; “Basın, vatandaşın gören gözü, işiten kulağı ve söyleyen dili olarak çağdaş demokrasilerin en temel unsurlarından birisidir. Demokrasilerde basının milletin sesi olma sorumluluğunu yerine getirebilmesi için olmazsa olmaz koşul ise basın özgürlüğüdür. Basın özgürlüğü, gerçekleri öğrenme hakkıdır. Bu hakkın kullanılması, basın camiasının hiçbir baskı, tehdit, yönlendirme, sansür ve cezalandırma altında kalmadan görevini en iyi şekilde yerine getirmesiyle gerçekleşir. Zor şartlarda görevini yapan değerli basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor ve tüm basın emekçilerimize saygı ve selamlarımı iletiyorum.” ifadelerine yer verdi.

     İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir’in Mesajı
Mesajında, basın mensuplarının toplumsal sorunların çözülmesinde önemli bir rol üstlendiklerini ifade eden İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir; “Bölgesinde yaşanan gelişmeleri kamuoyuna aktararak halkımızın doğru haber almasını sağlayan basın mensupları demokrasinin gelişmesi, ifade özgürlüğünün güçlenmesi ve toplumsal sorunların çözümü noktasında önemli bir rol üstlenmektedir. Mesleğin getirdiği sorumluluk duygusuyla zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin çalışan basın mensubu arkadaşlarımızın halkımızı aydınlatmak adına gösterdiği çaba her türlü takdirin üzerindedir. Basın meslek ilkeleri çerçevesinde yaptığı haberlerle sağlıklı bilgi sunmak için büyük emek harcayan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü içtenlikle kutluyor, sağlık ve başarı dolu günler diliyorum.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.