Yankı 40 Kırşehir Haber

FOSİLLERİN KIRŞEHİR’DE MÜZEDE SERGİLENMESİ PLANLANIYOR

FOSİLLERİN KIRŞEHİR’DE MÜZEDE SERGİLENMESİ PLANLANIYOR
1.111
22 Ocak 2020 - 14:25

Kırşehir’deki Hirfanlı Baraj Gölü kıyısındaki Kurutlu bölgesinde 2015 yılından beri devam eden kazılarda 2 bine yakın hayvan fosili bulunduğu açıklandı.

Dört yılı aşkın süredir yürütülen ve Anadolu’da yaklaşık 7 milyon yıl önceki doğa tarihinin araştırıldığı kurtarma kazılarında; gergedan, maymun, fil, zürafa, primat, at ve kedi kemiklerinin de aralarında olduğu 2 bine yakın hayvan fosili bulundu.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kazı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Cem Erkman, Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü’nün izni ile yürüttükleri kazı çalışmalarında, kazı alanında Anadolu doğa tarihine ışık tutacak fosillerin bulunduğunu belirtti.

Burada çıkarılan yaklaşık 2 bin civarında omurgalı hayvan fosilinin müzede sergilenebilecek nitelikte olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ahmet Cem Erkman, “Zürafa, filler, sırtlanlar, kedi ve at fosilleri var. Bu fosilleri Kırşehir’de açılacak müzede bir vitrin olarak sergilemeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Kurutlu kazısının jeolojik yaşlandırmasının 7 milyon yıl civarında olduğunu vurgulayan Erkman, şunları söyledi: “Bu buluntular çok değerli fosiller. Kurutlu, Anadolu doğa tarihini etkileyebilecek ya da o tarihe yeniden ışık tutabilecek özel buluntulara sahip önemli bir yer.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu Başkanlığının desteklediği, KAEÜ Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cem Erkman’ın başkanlığındaki kazı, Bakanlar Kurulu kazısı olarak sürdürülüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.