Yankı 40 Kırşehir Haber

FIRINCILAR DERT KÜPÜ

FIRINCILAR DERT KÜPÜ
1.439
13 Mayıs 2020 - 16:40

Kırşehir’deki fırıncılar, Ramazan pidesi yapımının iftardan 2 saat önce sona ermesinin satışlarını önemli oranda düşürdüğünü söylediler.

Satış açısından her yıl bir önceki seneyi aradıklarını belirten pide fırını sahipleri, Koronavirüsle mücadelede kapsamında alınan tedbirlerin fırıncı esnafını büyük sıkıntıya soktuğunu dile getirdiler.

Satışları ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Yenice Mahallesi fırıncı esnaflarından Fatih Apaydın; “Maalesef bir salgın hastalık dönemini yaşıyoruz. Hastalığın önlenmesi için devletimiz bazı tedbirleri alıyor, biz de bu tedbirlere uyuyoruz. Gelenek olduğu üzere Türkiye’nin büyük bölümünde olduğu gibi Kırşehir’de de hemşerilerimiz iftara yakın saatte gelip pidelerini alarak oruçlarını açıyorlardı. Çünkü pide Ramazan sofralarının özellikle iftarın vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Ancak pide kuyruklarını önlemek amacıyla devletimiz iftarın 2 saat öncesinde pide ve özel siparişlerin üretilmesini durdurdu. Bundan dolayı sıcak pide çıkaramıyoruz. Geçmiş yıllara göre en az % 35-40 civarında daha az pide satıyoruz.” dedi.

Pidenin yanı sıra vatandaşların evden getirdikleri malzeme ile kıymalı, kuşbaşı ve peynirli gibi pideler yaptırdıklarını ve fırıncılar için önemli bir gelir kaynağı olan bu üretimin yapılamadığını dile getiren Fatih Apaydın, Bu pideler iftar saatinden en fazla 1 saat 30 dakika gibi yakın zamanda pişirilmesi lazım. Çünkü içi dolu pidenin sıcak olarak tüketilmesi gerekiyor. Üretim süremizin saat olarak kısıtlanması nedeniyle bu satışımızı da yapamıyoruz. Yine salgından dolayı eskisi gibi evlerde geniş katılımlı iftar sofraları hazırlanmıyor. Hatta, köyde evi olan, hobi bahçesi olanlarda koronavirüs nedeniyle kırsal alanlara, köylere ya da yazlıklarına gittiler. Bu durumda satışlarımızı azaltan nedenler arasında yer alıyor,” dedi.

Her şeye rağmen Allah’a şükür ettiklerini söyleyen Fatih Apaydın, lokanta, kafe işletmecileri ve berberler gibi birçok esnafımız işyerlerini tamamen kapatmak zorunda kaldılar, Allah onların da yardımcısı olsun, şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.