Yankı 40 Kırşehir Haber

FİDEYE YOĞUN TALEP

FİDEYE YOĞUN TALEP
1.202
14 Mayıs 2020 - 15:34

Mayıs ayının gelmesiyle birlikte bahçe hazırlıklarını tamamlayan sebze yetiştiricilerinin talebi fide satışlarında yoğunluk yaşanmasına neden oluyor.

Bir taraftan koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere uymayan çalışan vatandaşlar diğer taraftan bahçelerindeki ağaçların ilaçlamasını yaparak sebze ekimine başladılar.

Halk arasında yazın başlangıcını ve soğukların sona erdiği Hıdırellez Gününü ifade eden 06 Mayıs’ın geçmesiyle çiftçiler ve hobi bahçesi sahiplerinde fide dikimi heyecanı başladı.

Büyük ölçüde arazide sebze yetiştiriciliği yapanlar kendi fidelerini kendileri yetiştirirken, bu işi hobi olarak yapan çok sayıda kişi de fidecilere akın ediyor. Özellikle domates, biber, dolma biber, salatalık ve patlıcan gibi sebze fideleri yoğun olarak satılırken, Kırşehir’e has Cemele Dolması ve Cin Biberi fideleri yok satıyor. Bahçe sahiplerinin büyük bölümü fide ihtiyacını seralardan temin ederken bir kısmı da Halk Pazarlarında kurulan satış yerlerinden temin ediyor.

Satışlardan memnun olduklarını belirten fide yetiştiricileri Kırşehir ve bölgesinde fide dikiminin Mayıs ayı sonuna kadar devam ettiğini dile getiriyorlar.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.