Yankı 40 Kırşehir Haber

EN ÇOK HAZİNE ARAZİSİ KIRŞEHİR’DE KİRALANDI

EN ÇOK HAZİNE ARAZİSİ KIRŞEHİR’DE KİRALANDI
8.087
17 Ağustos 2020 - 15:39

Ağaçlandırmayı teşvik etmek ve çiftçileri desteklemek amacıyla 2020 yılının Ocak-Temmuz dönemini kapsayan ilk 7 ayında en çok arazinin Kırşehir’de kiralandığı açıklandı.

Ağaçlandırma amacıyla hazine arazilerinin ihale yoluyla kiraya çıkarıldığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2020 yılının ilk 7 ayında Kırşehir’de 2 milyon m2’nin arazinin sözleşmesinin imzalandığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yerli üretimi desteklemek amacıyla ağaçlandırmada kullanılmak üzere 2019 ve 2020’nin Ocak-Temmuz döneminde 11 milyon metrekarelik hazine arazisinin vatandaşlara kiralandığını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak 2018 yılının Eylül ayından itibaren atıl, kullanılmayan ve ekonomiye kazandırıldığı takdirde hem çiftçimizi hem de ülkeyi güçlendirecek bir adım başlattıklarını belirterek; “Bu kapsamda, Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzce, Hazine taşınmazlarının başta yerli ceviz, badem, antep fıstığı ve zeytin olmak üzere, kavak, kızılağaç, okaliptüs, fıstıkçamı, kızılçam, sedir, göknar, ladin ve akasya gibi türlerin yetiştirilmesi için 10 yıla kadar ağaçlandırma amaçlı vatandaşlara kiralanması işlemini başlattık. İklim değişikliğinin olumsuz etkileri ve Pandemi süreci göz önüne alındığında doğal alanların artırılması ve ağaçlandırmanın önemi daha da artmaktadır. Yerli üretimi de desteklediğimiz bu uygulama kapsamında, ülkemize yeni ağaçlandırılmış alanlar kazandırmaya başladık. Buna göre, 2020 yılının ilk 7 ayında toplam 29,4 milyon m2 taşınmazı ağaçlandırma amaçlı kiralanmak üzere ilana çıkardık. Kırşehir’de 2 milyon m2, Erzurum’da 1,4 milyon m2, Mardin’de 1,1 milyon m2 olmak üzere ülke çapında toplam 11 milyon m2 Hazine taşınmazı için vatandaşlarımızla kira sözleşmesi imzaladık. Böylece bu taşınmazlar üretime açılmış oldu. Hedefimiz kiralanan araziyi 29,4 milyon m2’ye çıkarmaktır.” dedi.

Uygulamadan yararlanmak isteyenler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak Müdürlükleri ve ilçelerde Milli Emlak Şefliklerinin yanı sıra Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi olan “www.milliemlak.gov.tr” üzerinden elektronik olarak da başvuruda bulunabilecekler.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.