Yankı 40 Kırşehir Haber

DEPREM TATBİKAT GERÇEĞİ ARATMADI

DEPREM TATBİKAT GERÇEĞİ ARATMADI
505
11 Temmuz 2019 - 22:34

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından olası bir deprem ve ikincil saha tatbikatı düzenlendi.
Bu kapsamda, senaryo gereği ilimizde saat 15:00 sularında merkez üssü Kervansaray Mahallesi mevkiinde büyüklüğü 5.7 şiddetinde meydana geldiği düşünülen deprem tatbikatında, ilk alınan bilgilere göre yıkılan binaların bulunduğu, insanların enkaz altında kaldığı, can ve mal kaybının yaşandığı ancak sayının henüz belirlenemediği bildirildi. İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezince, olay AFAD Başkanlığına bildirildi. AFAD da müdahaleyi seviye 1 olarak belirledi.
İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi, tüm hizmet gruplarını müdahale için olay yerine sevk etti. Deprem sonrasında enkazdan kurtulan vatandaşlarımız, kendi çabaları ve imkânları doğrultusunda araştırma yaparak ulaştıkları yakınlarını yıkıntılar içerisinden kurtarmaya çalıştılar.
Güvenlik ve trafik hizmet grubu ekipleri, emniyet tedbirlerini almak üzere olay yerine intikal etti. Ekipler bir yandan güvenliği sağlamakta, bir yandan da depremzedeleri sakinleştirmeye çalışmaktadır. Ayrıca, enkaz bölgesine giden yolu tek yönlü olarak trafiğe kapatarak hizmet gruplarının kontrollü geçişini sağladı.
Yangın hizmet grubu, olay yerinde çıkan yangına müdahale etmek için olay yerine geldi. Arama Kurtarma Hizmet grubu ihbarın alınmasına müteakiben ölü ve yaralıların olduğu enkaz bölgesine intikal ederek çalışmalara başladı.
Gaz sızıntısı taraması çalışmasının da yapıldığı olay yerinde sağlık hizmet grubu da enkazdan çıkarılacak yaralılara müdahale etmek için çalışmalarına başladı.
Altyapı hizmet grubu da enkaz bölgesinde meydana gelen su patlamalarını ve altyapı hasarlarını onarmak üzere olay yerine gelerek güvenlik tedbirleri ile birlikte çalışmalarına başladı. Enerji hizmet gurubu da olay bölgesine gelerek yıkılan elektrik direğini tamir ettiler ve İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezinin ve diğer hizmet gruplarının enerji ihtiyacını karşıladılar.
Diğer hizmet gruplarının da ivedi bir şekilde olay yerine intikal ettiği tatbikatta haberleşme hizmet grupları da afet bölgesindeki yerlerini alarak, hizmet gruplarının haberleşmesini sağladılar.
Tahliye ve yerleştirme hizmet grubu, afet bölgesinde yapılacak tahliye planları doğrultusunda enkaz bölgesinde bulunan vatandaşlarımızı bilgilendirerek onların tahliye bölgelerine toplanmalarını sağladı. Ardından, vatandaşların kayıtlarının alarak nakil işlemlerini gerçekleştirdi. Teknik destek grupları, diğer hizmet gruplarının akaryakıt ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir adet akaryakıt tankeri ile olay yerine geldi.
Tatbikatta, Kırşehir Göç İdaresi Müdürlüğü hizmet grubu, olay yerindeki depremzedelerin kaydını alarak tahliye işlemlerini gerçekleştirdi.
Afet bölgesindeki depremzedelere psiko-sosyal desteklerin verildiği, gıda yardımlarının da yapıldığı gerçeği aratmayan tatbikat izleyenlerden büyük beğeni aldı.
Kervansaray Mahallesi mevkiinde düzenlenen tatbikata Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, ilgili kurum amirleri ile vatandaşlar katıldı.
Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan’ın tatbikatla ilgili yaptığı bilgilendirme konuşmasının ardından tatbikat başladı.
Tatbikattan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Akın, başarılı bir şekilde gerçekleştirilen tatbikatın gerçeği aratmadığını söyledi.
Bu saha tatbikatı ile kurumlarımızın depremlere ne kadar hazırlıklı olduklarını ve eksikliklerimizin neler olduğunu gördüğümüzü belirten Vali Akın, “Türkiye Afet Müdahale Planı doğrultusunda hazırlanan Kırşehir TAMP 2016 yılında Valiliğimizin onayı ile yürürlüğe girdi. Bu planlarda olası bir afet karşısında ne yapılması gerektiği, hangi kamu kurum ve kuruluşlarının ne tür görevler üstleneceği belirtiliyor. Bugünkü tatbikatta bu planda yer alan 26 hizmet grubumuzun hizmetlerini ne şekilde yürüteceğini gördük. Planların uygulamaya geçilmesi çok önemlidir. Temenni ediyoruz ki, herhangi bir afet yaşamayalım, müdahaleye gerek kalmasın. Tatbikatta görev alan herkese teşekkür ediyorum. Afet öncesinde, afet sırasında ve sonrasında neler yapmamız gerektiğini bu tür tatbikatlarla ortaya koymuş oluyoruz.” dedi.
26 hizmet grubunun katılımı ile hazırlanan saha tatbikatı, Sayın Vali Akın’ın olay yerine kurulan çadırlarda, araç ve gereçlerde incelemelerde bulunması ile sona erdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.