Yankı 40 Kırşehir Haber

DAVULUN USTASINA YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ ÖDÜLÜ

DAVULUN USTASINA YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ ÖDÜLÜ
1.609
13 Şubat 2020 - 9:31

Kırşehirli Adem Göçer, ‘Abdallık Geleneği, Davul Yapımı ve İcrası’ dalında Yaşayan İnsan Hazinesi ödülüne layık görüldü.

Kırşehir’in ünlü davul ustası Adem Göçer ödülünü Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Yaşayan İnsan Hazineleri, Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri” Ödül Töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kültürel zenginliğini yaşatmak için ömrünü vakfedenleri “Yaşayan İnsan Hazineleri” olarak tanımladıklarını, UNESCO çatısı altında imzalanan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi gereğince de tespit edilen kişilere ödüller verildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2008 yılından bu güne her yıl devam eden değerlendirmeler neticesinde Türkiye’de 29 kişi ve bir topluluğun Yaşayan İnsan Hazineleri listesinde; 112 değerin de Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri içerisinde yer aldığını kaydetti.

Yaşayan insan hazinelerinin millî kültürün bayraktarları ve usta-çırak geleneğinin seçkin temsilcileri olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onlar, ‘Her seherde besmeleyle açılır dükkânımız, Ahi Evran’dır bizim pirimiz sultanımız’ diyen bir geleneğin varisleridir. Evet, ahilik, geçmişte kalmış bir nostalji değil, bugün de hayatımızda yerini koruyan bir değerler silsilesidir. Ahilik, bir mesleki eğitim kurumu olduğu kadar aynı zamanda manevi tekemmül müessesesidir. Talebelerine evvela doğruluğu, dürüstlüğü, helal kazancı, sabrı, kanaati öğreten bir mektep olan Ahilikte, usta çırağını evladı gibi görür, korur, kollar” ifadelerini kullandı.

Kırşehir’in ünlü davul ustası Adem Göçer de yaptığı açıklamada, böyle bir ödüle layık görüldüğü için çok memnun olduğunu, büyüklerinden öğrendiği zanaatı içinden geldiği gibi çaldığını söyledi.

2020 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca Ödülüne Layık Görülen İsimler Şu Şekilde:

“ Abdallık Geleneği, Davul Yapımı ve İcrası’nda Adem Göçer,

“Eşme Kilimi Dokumacılığı’nda merhume Ümmü Balyemez,

“Bitki Yetiştirme ve Ağaç Aşılama”da Orhun Güven,

“Damal Bebek Yapımı”nda Fidan Atmaca,

“Telkari Sanatı”nda Subhi Hindi Yerli,

“Ebru Sanatı”nda Ahmet Hikmet Barutçugil,

“Aşıklık Geleneği”nde Ali Rıza Ezgi ve Maksut Koca,

“Sipsi Yapımı ve İcrası”nda Halime Özke ve Mehmet Bedel,

“İpek Böcekçiliği ve Dokumacılığı”nda Hasan Büyükaşık,

“Kemençe Yapımı”nda Hasan Sancak,

“Çanakkale Seramiği”nde İsmail Bütün,

“Çini Sanatı”nda Hamza Üstünkaya,

“Alem Ustalığı”nda Mahmut Efeoğlu.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.